More

Изгледаше страшно: Се судри со голманот, крв по белиот дрес на Реал

spot_img

Во натпреварот од 4. коло од групата Ф на фудбалската Лига на шампиони, Шахтјор одигра 1:1 во Варшава против европскиот шампион Реал Мадрид, кој се спаси со гол во судиското надополнување.

Со тој бод Кралскиот клуб обезбеди пласман во осминафиналето.

Веќе на стартот од второто полувреме поведе украинскиот тим, овојпат Зубков со глава беше прецизен за водство. Домашниот тим можеше да постигне и втор гол во 65. минута, но Ласина Траоре ја погоди гредата.

Реал имаше неколку шанси на крајот од мечот, Алиф не успеа да ја пробие домашната одбрана. Кога се чинеше дека ќе заврши со победа на домашен терен, Антонио Рудигер во петтата минута од судиското надополнување скокна на одличен центаршут и со глава го заби под гредата.

Но крај голот германскиот стопер се судри со голманот на Шахтјор. Стана по голот, но накратко се сопна и легна на подот. Тој беше облеан во крв, а белиот дрес на Реал беше облеан во крв.