More

  Започнува судењето на Шакира

  spot_img

  Колумбиската пејачка Шакира во понеделник ќе оди на судење во Барселона под обвинение дека не платила 14,5 милиони евра шпански данок на доход во периодот од 2012 до 2014 година.

  Пејачката позната по хитот ‘Hips Don’t Lie’, претходно најави дека ќе се бори против, како што рече, лажните обвинувања.

  Шакира тврди дека го платила она што ИРС го кажала дека го должи пред да ја поднесе тужбата и инсистира дека во тој период не живеела во Шпанија бидејќи, како што вели, нејзината работа ја довела до „номадски живот“.

  Таа ја отфрли спогодбата на обвинителството за затворање на случајот и се очекува да сведочи во понеделник на првото од 12-те рочишта закажани до 14 декември.

  Обвинителството бара казна затвор до осум години за Шакира и враќање на даноците што таа наводно ги должи.

  Во обвинението се наведува дека Шакира престојувала во Шпанија повеќе од половина од секоја година за време на инкриминираниот период. Исто така, се нагласува дека имотот во Барселона, кој го купила во мај 2012 година, служел како нејзин семеен дом.

  Шакира (46) 11 години живееше со поранешната фудбалска ѕвезда на Барселона и Шпанија, Жерар Пике, а парот има две деца. Пејачката, чие целосно име е Шакира Изабел Мебарак Рипол, по разводот се пресели во Мајами.

  На Шакира ќе и суди судијата Хозе Мануел дел Амо Санчез, а во текот на постапката ќе бидат слушнати повеќе од 100 сведоштва.

  Шпанските власти гонеа други познати личности за затајување данок, вклучувајќи фудбалери како Португалецот Кристијано Роналдо, Аргентинецот Лионел Меси и бразилско-шпанскиот играч Диего Коста. Во сите три случаи фудбалерите подмирувале и платиле големи казни.

  Сепак, шпанскиот Врховен суд минатиот месец ја потврди ослободителната пресуда за тренерот на Баер Леверкузен, Чаби Алонсо, кој исто така беше обвинет за затајување данок. Алонсо ја отфрли спогодбата и на крајот го доби судењето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img