More

  УНРВА: Забрана за испорака на храна на северот од Појасот Газа

  spot_img

  Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) објави дека Израел официјално ја забранил испораката на помош во храна во северниот дел на Појасот Газа.

  „И покрај трагедијата што се одвиваше пред нашите очи, израелските власти ги информираа ОН дека повеќе нема да ги овластуваат конвоите со храна на UNRWA на север“ од територијата, напиша на интернет на X шефот на агенцијата на ОН Филип Лазарини, додавајќи дека UNRWA останува „главна спас за палестинските бегалци“.

  Агенцијата не може да дистрибуира помош во овој сектор од 29 јануари, рече портпаролката на УНРВА Жилијет Тума.

  Тој додаде дека е можно да се достави помош на југот на Појасот Газа.

  Новата официјална забрана беше објавена вчера, на состанокот на претставниците на УНРВА со израелските воени претставници.

  Израел ја обвини УНРВА дека вработила „повеќе од 450 терористи“ во Газа и тврди дека 12 од вработените во агенцијата биле директно вклучени во нападот на Хамас на израелска територија на 7 октомври.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img