More

  Макрон: Русија жртва на терористички напад, истата група се обиде да изврши злосторства во Франција

  spot_img

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Русија била жртва на исламистички напад и дека групата зад престрелката во близина на Москва се обидела да изврши неколку дела во Франција.

  „Оваа група исто така се обиде да изврши неколку дејствија на наша почва“, им рече Макрон на новинарите за време на посетата на Француска Гвајана.

  Француската влада вчера ја подигна тревогата за тероризам на највисоко ниво по пукањето во московскиот регион.

  Според последните официјални податоци, 137 лица загинаа во нападот врз учесниците на концертот во градското собрание Крокус во Красногорск во близина на Москва.

  Главниот уредник на „Раше тудеј“ и медиумската група „Северна Русија“ Маргарита Симонјан изјави дека во нападот загинале 143 лица.

  Федералната служба за безбедност претходно објави дека 11 лица, меѓу кои четворица терористи, се приведени во близина на руско-украинската граница.

  На четворицата обвинети им е изречена мерка притвор во траење од два месеци, а двајца досега ја признаа вината. Сите обвинети се државјани на Таџикистан.

  Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава, но Москва официјално не ги коментираше наводите на западните медиуми и разузнавачки служби.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img