More

  Неколку луѓе загинаа во израелските напади врз Хомс, Сирија

  spot_img

  Од почетокот на војната во Газа, израелските напади врз цели во Сирија се интензивирани. Во последниот во градот Хомс загинаа жена, маж и дете.

  Пет лица, меѓу кои тројца цивили, загинаа во израелските напади врз регионот Хомс во Сирија, соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права. Нападот во централниот дел на земјата го потврди и сириското Министерство за одбрана, кое не го прецизираше бројот на загинатите, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Според Сириската опсерваторија со седиште во Лондон, која се потпира на мрежа на извори во Сирија, цел на израелските напади била зграда во населбата Хамра во Хомс. Меѓу загинатите цивили има жена, маж и дете. Наводно се повредени уште седум лица.

  Во меѓувреме, Министерството за одбрана во Дамаск соопшти дека Израел извршил напади врз неколку цели во и околу Хомс, при што убиле и раниле неколку цивили. Сириската државна телевизија објави снимка на која спасувачите се борат низ урнатините на урнатата зграда.

  Веќе минатата недела, како одмазда за нападот на нивната база во Јордан, во кој загинаа тројца американски војници, САД ги нападнаа позициите на неколку групи кои ја уживаат поддршката на Иран во Сирија и Ирак. Од минатата недела, Израел постојано гранатираше цели во Сирија, неколку проирански борци беа убиени во нападите.

  Израелските сили често гранатираат цели во соседна Сирија. Нападите се вели дека имаат за цел да го спречат Иран и вооружените групи поврзани со него да го прошират своето влијание во земјата, која е зафатена од граѓанска војна од 2011 година. Од почетокот на војната во Газа, израелските напади врз цели во Сирија се интензивирани.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img