More

  Вучиќ со пораки до Украина „Доколку го признаат Косово, би изгубиле се што имаат“

  spot_img

  Српскиот претседател Александар Вучиќ во вторникот ја предупреди Украина дека ќе „изгуби сè што има“ доколку ја признае независноста на Косово, можност што се разгледува во Киев.

  Олександр Мережко, претседател на Комитетот за надворешна политика и меѓупарламентарна соработка на украинскиот парламент, во понеделникот во интервју за косовската ТВ7 изјави дека во Киев се разговара за признавањето на Косово, истакнувајќи дека „не е лесно да се донесе таа одлука“. , но дека „барем би можело да се размислува“.отворање на канцеларијата за дипломатски врски во Приштина.

  Тој додаде дека во украинскиот парламент има претставници кои го поддржуваат признавањето на независноста на Косово, а отворањето на канцеларија за врски во Приштина може да биде одговор на поддршката што Косово ја дава на неговата земја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img