More

  Захарова: Зад нападот на мостот на Крим, Украина, Велика Британија и САД

  spot_img

  Москва денеска ја обвини Украина дека извршила напад на мостот што ги поврзува Русија и Крим со помош на Велика Британија и САД, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

  Портпаролката на Министерството Марија Захарова изјави дека одлуките во Украина се носат со директно учество на американските и британските разузнавачки служби, пренесува ТАСС.

  „Денешниот напад на мостот на Крим го изврши режимот во Киев. „Овој режим е терористички и ги има сите карактеристики на меѓународна организирана криминална група“, рече Захарова.

  Украинската воена разузнавачка служба денеска соопшти дека поради оштетувањето на мостот на Крим, Русите ќе имаат проблеми со логистиката.

  Портпаролот на украинската воена разузнавачка служба (ГУР) Андриј Јусов изјави дека мостот е „излишна зграда“ и дека службата нема да го коментира инцидентот утринава на мостот на Крим во кој загинаа две лица, а едно дете беше повредено.

  По инцидентот сообраќајот беше прекинат на главниот мост што ги поврзува Крим и руската област Краснодар, соопштија утринава руските власти.

  Соопштено е и дека во инцидентот е повреден малолетник, а неговите родители се убиени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img