More

  Русите објавија: „Нуклеарна тријада“ во состојба на зголемена готовност

  spot_img

  Стратешките ракетни сили, северната и пацифичката флота и авијацијата со долг дострел се во состојба на готовност, соопшти руското Министерство за одбрана.

  -„Рускиот министер за одбрана, армискиот генерал Сергеј Шојгу го информираше врховниот командант на руските вооружени сили Владимир Путин дека, во согласност со неговите наредби, тој е на должност на командните пунктови на Стратешките ракетни сили, Северната и Пацифичката флота и долго дострелот на авијација, подготвеност “, пренесува Интерфакс.

  Да потсетиме, минатиот декември Шојгу рече дека модернизацијата на нуклеарната тријада на Руската Федерација е доведена на највисоко ниво во историјата.

  Нуклеарната тријада е структура на воена сила од три члена која се состои од копнени нуклеарни проектили, подморници вооружени со нуклеарни проектили и стратешки авиони со нуклеарни бомби и проектили.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img