Мбапе! Франција прва го „сертификува“ осминафиналето!

Вториот натпревар од второто коло во групата Д го одиграа Франција и Данска. На стадионот 974, дуелот му припадна на Килијан Мбапе, кој постигна два гола за победа на Франција од 2:1. Избраниците на Дидије Дешан, бранители на светската титула, по две кола први обезбедија пласман во осминафиналето.

Французите го избегнаа тоа што им се случи на Бразил и Шпанија – да не ја минат групната фаза како актуелни шампиони. Тие се всушност првите кои обезбедија пласман во нок-аут фазата на Светското првенство во Катар.

Но, да почнеме по ред.

Првата сериозна закана Французите ја упатија во 13. минута. Варан имаше интересен удар со глава, но неговиот удар беше изблокиран.

Се играше 21. минута кога Французите имаа одлична шанса. Рабио влезе со глава по центаршутот на Дембеле од десното крило, но Каспер Шмајхел одлично одбрани.

По првиот половина час, Данците немаа ниту еден сериозен обид, но затоа Французите повторно се заканија. Овој пат Мбапе одлично изби по левата страна и упати центаршут кон Кунде кој се обиде да ја смести топката во далечниот агол, но Хејбјерг го изблокира неговиот обид.

Само две минути подоцна, Шмајхел повторно одлично одбрани. По комбинацијата на Гризман и Жиру, Шмајхел го запре обидот на фудбалерот на Милан да стане најдобар француски стрелец во историјата.

Во 36. минута го забележуваме првиот удар на Данците кон голот на Иго Лорис. Андреас Корнелијус истрча контранапад и шутираше дијагонално од десната страна кон првиот корнер, но топката помина само покрај голот.

Французите имаа уште неколку убави шанси до крајот на првото полувреме, но мрежите останаа мирни.

Франција продолжи да се заканува и во вториот дел, па Мбапе се најде во добра прилика во 57. минута, но не толку добра како четири минути подоцна.

Акцијата на Французите мина добро, Ернандез влечеше по левата страна, тој и Мбапе си разменија двојно додавање меѓу петте Данци и Мбапе ја испрати топката зад овој момент на одличниот Шмајхел за водство на Франција.

Примениот гол ги разбуди и Данците, па тие најпрвин двапати се нафрлија по десната страна, но последниот удар беше промашен. Тој стигна во 68. минута. Јоаким Андерсен ја прими топката по удар од корнер, со глава ја упати до Андреас Кристенсен, кој ја испрати во мрежата за израмнување.

фудбалски тим на Данска РОЈТЕРС/Хана Мекеј
    Само четири минути подоцна Линдстром имаше совршена можност да му донесе целосен пресврт на својот тим, но Лорис беше уште подобар и успеа да го одбрани овој силен удар од непосредна близина.

Во самиот финиш се заканија Французите, а потоа и преку Брејтвејт и Данците, но се реши Мбапе во 86. минута по одличната соработка со Гризман. Коман му ја препушти топката на Гризман, кој одлично нафрли до Мбапе, кој најде начин да го матира Шмајхел меѓу тројцата дански играчи.