More

Македонија успешно ги одби нападите на „аѕурите“

spot_img

Фудбалската репрезентација на Македонија има 0:0 по првите 45 минути против Италија во полуфиналниот бараж натпревар за пласман на СП во Катар.

Првото полувреме помина во доминација на италијанските фудбалери, додека избраниците на селекторот Благоја Милевски успешно се бранеа и шансата ја бараа преку контранападите во кои имаше две изгледни шанси.

„Аѕурите“ уште од првата минута тргнаа офанзивно по голот на Столе Димитриевски, но немаа сериозна шанса. Во петтата минута, Александар Трајковски повлече контранапад, но додавањето до Милан Ристовски не беше најдобро и одбраната на Италија ја собра топката.

Италијанците продолжија со нападите, а во 20 минута, шутевите на Берарди и на Имобиле од шеснаесетникот беа блокирани од македонските дефанзивци.

Во 30 минута, Димитриевски направи грешка и во обид да исфрли му ја подари топка на Берарди, но за среќа италијанскиот напаѓач не успева да погоди од 16 метри.

Потоа во 38 минута Чурлинов искристи грешка на последната линија на Италијанците, но беше стигнат од Флоренци и тоа во последен момент пред да упати удар кој голот на Донарума. До крајот на првиот дел немаше посериозни шанси на двете страни, а Македонија преку Александар Трајковски во 45 минута го упати првиот удар кон голот на Донамрума.