More

  Кина воведе санкции за група американски компании поврзани со воената индустрија и нивните високи функционери

  spot_img

  Кина воведе санкции за група американски компании поврзани со воената индустрија и нивните високи функционери, објави Министерството за надворешни работи, наведувајќи ги како причини американското вооружување на Тајван и санкциите против кинеските компании.

  Со санкциите се опфатени филијалите на „Локхид Мартин“, „Рејтеон“ и „Џенерал Динамикс“.

  „Мерките, кои вклучуваат замрзнување на имотот во Кина и забрана за влез на нивните високи функционери, стапија на сила вчера“, се вели во соопштението на Министерството.

  Во соопштението се додава дека овој потег е резултат на „недискриминирачкото воведување на незаконски еднострани санкции на САД против бројни кинески компании врз основа на таканаречените фактори поврзани со Русија.

  Кина смета дека САД ја „игнорирале својата објективна и непристрасна позиција за украинската криза“ и наместо тоа „се ангажирале во еднострано малтретирање и економска принуда“.

  Министерството додава дека САД, исто така, продолжиле да му продаваат оружје на Тајван, што „сериозно го нарушува“ принципот на една Кина и заедничките коминике на двете земји и „сериозно го поткопува“ суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img