More

  Три лица од Бугарија се осомничени за вандализирање на споменик на холокаустот во Париз

  spot_img

  Три лица од Бугарија се осомничени за вандализирање на споменик на холокаустот во Париз. Париското јавно обвинителство трага по сторителите на вандалскиот чин и според нивните сознанија трагите водат во Бугарија.

  На 14 мај, црвени раце беа пронајдени на Ѕидот на праведниците на споменикот на холокаустот во Париз, на кој се наведени 3.900 луѓе кои учествувале во спасувањето на Евреите за време на нацистичката окупација на Франција во Втората светска војна.

  Обвинителите истражуваат оштетување на заштитениот историски објект од национални, етнички, расни или верски мотиви.

  Слични ознаки беа пронајдени на друго место во областа Маре во центарот на Париз, историски центар на францускиот еврејски живот, пренесува France24.

  Во писмен одговор до Политико, обвинителството соопшти дека тројцата осомничени биле забележани од надзорните камери како се движат од споменикот до хотел во источниот дел на Париз, пред да заминат со автобус кон Белгија.

  „Истрагата, исто така, утврди дека резервациите биле направени од Бугарија“ – соопштија од обвинителството.

  Сатиричниот неделник Le Canard Enchaîne и јавното радио FranceInfo велат дека истражителите ја следат можна „руска операција за дестабилизација“ и утврдиле дека лицата одговорни за графитите се од Бугарија.

  Црвените раце се појавија како симбол и на сликите користени претходно овој месец од студентите кои демонстрираа за прекин на огнот во кампањата на Израел против палестинската милитантна група Хамас во Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img