More

  Изборот за Мис Универзум воведува голема промена

  spot_img

  Организаторите ја сменија старосната граница за најпознатиот натпревар за убавина.

  Р’Бони Габриел, актуелната Мис Универзум, изјави во вторникот вечерта дека меѓународниот избор за убавина сега ќе биде отворен за сите жени од 18 години и постари.

  Изборот за Мис Универзум, како и изборот за Мис на САД, претходно им дозволуваше да се натпреваруваат само на натпреварувачите на возраст од 18 до 28 години, пишува Insider.

  Габриел ја објави веста за време на ревијата на дизајнерот Танер Флечер на модната недела во Њујорк во 2023 година, насловена како „Изборот на убавината“, пренесува Women’s Wear Daily.

  „Она што го сакам кај Мис Универзум е тоа што таа секогаш бара начини да биде поинклузивна и подобро да ја исполни платформата што тие ја создадоа за нас“, изјави Габриел за WWD.

  „Еве храбра група жени кои се во водство и знаете што, многу луѓе го следат она што го правиме“, додаде таа. „Убаво е да се биде стандарден и горд сум што успеавме да го направиме тоа.

  По објавата на Габриел, организацијата Мис Универзум објави соопштение на својата приказна на Инстаграм.

  „Организацијата за Мис Универзум најавува укинување на сите старосни ограничувања на сите избори за Мис Универзум и придружните натпревари“, се вели во него. „Оваа промена ќе важи за сите избори во 2024 година на глобално ниво. Оттогаш, секоја возрасна жена во светот ќе има право да се натпреварува за Мис Универзум“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img