More

  „За Северна Кореја, односите со Русија ќе бидат прв приоритет“

  spot_img

  Ким Џонг Ун и Владимир Путин се сретнаа во вселенскиот центар на рускиот Далечен Исток. Средбата се одржала зад затворени врати, а според најавите на лидерите, разговорот се вртел околу соработката на економски, хуманитарен и вселенски план. Пред средбата, Путин на прашањата за преговори за партнерство на военото поле одговори дека сите теми се на маса. Во меѓувреме, Ким вети заедничка борба против империјализмот и најави дека односите со Русија ќе бидат прв приоритет.

  Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во вселенскиот центар Восточни на рускиот далечен исток. Според Би-Би-Си, следната недела Русија ќе ја посети и кинескиот министер за надворешни работи Ванг Жи, а се очекува во Москва да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

  “Мило ми е што те гледам. Ова е нашиот нов космодром“. Со овие зборови Путин го поздрави Ким Џонг Ун, а потоа го обиколија модерниот космодром Восточни, кој беше изграден во 2016 година. Путин рече дека Москва може да му помогне на Пјонгјанг да изгради сателити по неуспешните обиди на Северна Кореја двапати оваа година да лансира. Двајцата лидери на тој начин го посетија вселенскиот центар Восточни, меѓу другото, на Ким Џонг Ун му ги претставија најновите технички достигнувања, а требаше и заедно да ги посетат локациите за лансирање.На прашањето на новинарите пред средбата дали Русија ќе и помогне на Северна Кореја да изгради сателити, Путин одговори дека тоа е причината поради која посетата се одржува на космодромот, јавуваат странските медиуми. Според предвидувањата на Путин, двајцата лидери разговарале и за економска и хуманитарна соработка.

  „Односите со Русија ќе бидат прв приоритет“
  Во своето воведно обраќање пред состанокот, Ким рече дека Русија се издигна во „света борба за одбрана на суверенитетот и безбедноста“. Истовремено, севернокорејскиот лидер изјави дека секогаш ќе ги поддржуваат одлуките на рускиот самит и заедно со него ќе се борат против империјализмот, пренесува Би-Би-Си. Истовремено, тој најави дека односите со Русија ќе станат прв приоритет за севернокорејската дипломатија.

  Пред средбата многумина шпекулираа дали на дневен ред ќе се најдат и можни разговори за воена соработка. Според Ројтерс, на прашањето дали тој и Ким ќе разговараат и за договори за оружје меѓу двете земји, Путин одговорил дека „сите теми се на маса“. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така, изјави за државните медиуми дека чувствителните области како што е воената интеракција се меѓу важните теми за односите меѓу двете земји. Истовремено, тој тврди дека лидерите на денешната средба не потпишале никакви документи.

  Телевизијата известува за лансирањето на јужнокорејската ракета ПРОФИМЕДИЈА
  Непосредно пред средбата, Северна Кореја истрела две балистички ракети со краток дострел од околината на Пјонгјанг, кои паднаа во морето кај источниот брег на Корејскиот полуостров. Според Би-Би-Си, тоа е првото тестирање на проектили без Ким во земјата.

  За Ким ова е прво патување во странство по четири години и втора посета на Русија откако се сретна со Путин во Владивосток во април 2019 година. Тој во вторникот пристигна во Русија со луксузен, блиндиран воз.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img