Интер го победи Милан во градското дерби: Голот на Турма го означи триумфот

238. Дерби дела Мадонина му припадна на Интер во одличен натпревар против Милан, каде што „нероаѕурите“ беа номинални домаќини и победија со 5:1.

Мрежите на Џузепе Меаци мируваа само пет минути. Маркус Турам упати добар центаршут од десната страна, топката дојде до Димарко, кој шутираше, а неговиот удар се одби во голот на Мхитарјан за 1:0. Голот на Ерменецот погледнете го ТУКА.

Кон крајот на првото полувреме се случи најубавиот момент на натпреварот. Дензел Дамфрис ја испрати топката кон Турам, Французинот малку ја промаши топката, но стигна до неа и се врати во работ од шеснаесетникот и со топовско топче ја погоди гредата од голот на Милан.

Рафаел Леао им даде надеж на тимот на Стефан Пиоли со голот во 57. минута по асистенција на Жиру. Пронајдете го голот на Португалецот на ОВОЈ ЛИНК.

Сепак, сето тоа беше од Милано. Уште еднаш го удри Мхтајран.

На 4:1 зголеми Чалханоглу од пенал, откако Ернандез беше невнимателен и го фаулираше Лаутаро Мартинез.

Конечните 5:1 беа дело на Фратези, кој во последниот половина час игра го внесе Симоне Инзаги.