Ѓоковиќ лесно до третото коло, таму го чека Кецмановиќ

Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на Вимблдон бидејќи без поголеми проблеми во три сета ја совлада Танасија Кокинакис од Австралија. Беше 6:1, 6:4 и 6:2. Мечот траеше точно два часа, а може да се каже дека ова беше „вистинскиот Новак“ кој отсуствуваше во првото коло против корејскиот Квон кога резултатот беше 3-1. Миомир Кечмановиќ се пласираше во третото коло, победувајќи го Чилеанецот Алехандро Табил со 3:1.

Ѓоковиќ беше апсолутно доминантен на овој меч и беше далеку посигурен во себе во однос на првото коло против Квон. Веднаш покажа дека во првиот сет беше 6:1, потоа се почувствува дека Ѓоковиќ е премногу самоуверен додека Кокинакис беше многу нервозен и под притисок во својот прв меч на централниот терен на Вимблдон.

Во вториот сет Новак брзо и го однесе сервисот на Танасија, но потоа одигра до крајот без нов брејк. Имаше четири серии со топки за да го сервира противникот, но Кокинакис ги одбрани. Во тој сет, кој беше и најдолгиот Австралиец, одигра многу подобро отколку во првиот дел од мечот, па затоа на крајот беше 6:4.

Кокинакис остана без гориво во третиот сет и Србинот лесно го доби тој дел од мечот со 6:2.

Можете да ги следите сите натпревари на Вимблдон во Спорт Клубот со SBB доколку сè уште не сте корисник на услугите на SBB – преку апликацијата EON со пакетот EON Mini надвор од мрежата на SBB преку кој било интернет во Србија. EON Mini е достапен за 1.299 динари, без договорен оглас во следните 30 дена.