More

  Ако имате доволно секс, го намалувате ризикот од депресија, проблеми со срцето и намалување на мозокот

  spot_img

  Сексот не е само нешто што прави да се чувствуваме неверојатно; всушност е неверојатно добро за нашето здравје.

  Овогодинешното истражување покажа дека мажите кои почесто ејакулираат имаат помал ризик од рак на простата – поточно пет пати неделно.

  Но, дали навистина постои златен стандард кон кој треба да се стремиме?

  Колку пати е нормално?
  Се разбира, „нормално“ е малку широк поим; на крајот на краиштата, она што е нормално за еден човек може да биде многу ненормално за друг.

  Sun Health спроведе истражување во декември 2022 година кое покажа дека мнозинството читатели (75 проценти) имаат секс помалку од еднаш неделно – и повеќето се во ред со тоа. Само 20 проценти го имаат еднаш или двапати неделно. Луѓето велат дека повеќе немаат секс затоа што се уморни (27 проценти), немаат со кого да бидат (22 проценти) или немаат време (19 проценти).

  Тие податоци ја поддржуваат студијата од 2017 година, објавена во Архивата за сексуално однесување, која покажа дека просечниот возрасен има секс околу еднаш неделно. Најмногу секс имале оние во 20-тите (во просек 80 пати годишно), во споредба со оние во 60-тите (во просек 20 пати годишно).

  Генерално, луѓето имаат помалку секс отколку порано, велат истражувачите.

  Друга студија објавена во Social Psychological and Personality Science, која анкетираше над 30.000 Американци над 40 години, покажа дека еднаш неделно е златен стандард за среќа.

  Паровите кои имале секс повеќе од еднаш неделно не се изјасниле дека се посреќни, а оние кои имале секс помалку од еднаш неделно изјавиле дека се чувствуваат помалку исполнето.

  Но, Саманта Маршал, сексуална едукаторка, верува дека има голем број причини зошто не треба да се споредувате, пренесува The Sun.

  „Работата во врска со нашето либидо е што тоа варира од личност до личност. Менструалните циклуси, менопаузата, лековите, стресот, менталното здравје, животот воопшто – сите овие работи можат да влијаат на нашата желба за секс“, објаснува Маршал.

  „Сексуалната благосостојба не е да имате постојана рутина или да удрите одреден број пати како да е како да имате пет пати на ден. Се работи за тоа да го слушаме нашето тело и да бидеме свесни за тоа како сексот и задоволството влијаат на нашата благосостојба. Тоа може да значи да си даваме задоволство кога сме расположени за тоа, или да признаеме кога не сме“, додава тој.

  Без разлика дали сте сами или со партнер, има многу истражувања кои сугерираат дека редовното време за секс е голем фактор за добро здравје…

  1) Го подобрува сонот
  Дали сакате да имате квалитетен сон? Можеби сексот е токму она што ви треба пред спиење.

  Неодамнешното истражување на Smile Makers покажа дека 77 отсто од жените користат мастурбација како начин за побрзо заспивање.

  „Оргазмите можат да го зголемат нивото на пролактин, хормонот кој прави да се чувствуваме опуштено и задоволни – совршена ситуација за добар сон“, вели Маршал.

  „Вреди да се размислува за тоа што придонесува за задоволство бидејќи тоа е многу повеќе од само физичка стимулација. Создавањето совршено засолниште за секс и спиење во спалната соба може да ни помогне да одиме во слатки соништа после оргазам.

  2) Го зголемува либидото и интимноста
  Намалување на сексуалниот нагон? Дали се чувствувате како вие и вашиот партнер едноставно да ја немате истата искра? Ова е сосема природно поради зафатените животи, работата, децата и животот воопшто.

  Но, самиот секс би можел да биде одговор на сè послабото либидо. „Окситоцинот е хормонот „љубов“ кој се активира со сензуален допир и може да направи да се чувствуваме поповрзани и интимни со партнерот, што пак може да го зголеми нашето сексуално либидо“, вели Маршал.

  Обидете се да закажете редовно време за сам со вашата сакана за да помогнете да ја одржите искрата жива.

  3) Го промовира здравјето на мозокот
  Според NHS, еден од 11 луѓе постари од 65 години во ОК страда од деменција, што предизвикува екстремна атрофија или намалување на мозокот.

  Но, сексот, меѓу другото, всушност може да помогне за подобрување на општата когнитивна способност преку стимулирање на протокот на крв во мозокот.

  Истражувањето објавено во Journal of Sex Research покажа дека за возрасните на возраст од 62 до 74 години, подобриот сексуален квалитет е поврзан со подобро когнитивно функционирање, додека за оние на возраст од 75 до 90 години, почестиот секс – барем еднаш неделно – е поврзан со подобро когнитивно функционирање. способности..

  Маршал додава: „Последниве години беа направени некои интересни истражувања за тоа како сексот може да ја подобри когнитивната функција, и сето тоа се сведува на тие хормони за задоволство – особено допамин. Да се ​​потсетиме дека сексот не е само за партнерот, и како што старееме, сè уште можеме да ги користиме придобивките од мастурбацијата за да ја добиеме нашата доза допамин“.

  4) Тоа ве прави среќни
  Забележавте дека вашето расположение падна откако заврши летото, а ние сме се поблиску до зимата?

  Време е што почесто да се зафатите помеѓу чаршафите бидејќи сексот може да го подигне расположението.

  „Мешавината од хормони на среќа (ендорфин, допамин и окситоцин) кои се ослободуваат за време на сексот прави да се чувствуваме добро. Ова исто така може да ја подобри нашата самодоверба и да не направи посигурни во текот на денот“, истакнува Маршал.

  5) Го намалува ризикот од рак на простата
  Мажите кои често имаат секс или мастурбираат имаат помали шанси да развијат рак на простата.

  Една американска студија од 2016 година покажа дека мажите на возраст од 20 до 29 години кои кулминирале пет пати неделно имале околу една третина помала веројатност да развијат рак на простата од оние кои кулминирале само четири до седум пати месечно. Студијата интервјуираше 32.000 мажи за нивните навики за ејакулација, а потоа ги следеше за да види дали им е дијагностицирана болеста.

  6) Ги ублажува менструалните грчеви
  „Ендорфините и мускулната контракција за време на оргазмот можат да ја ублажат напнатоста и болката“, вели Маршал.

  Не грижете се за нередот, само поставете неколку крпи на креветот.

  7) Го поддржува здравјето на срцето
  Истражувањето објавено во Журналот за здравје и социјално однесување вели дека „високата фреквенција на секс е позитивно поврзана со подоцнежниот ризик од кардиоваскуларни настани кај мажите“, додека добриот сексуален квалитет се чини дека ги штити жените од кардиоваскуларен ризик во подоцнежниот живот.

  Една голема причина е што сексот се брои како физичка активност, а студиите сугерираат дека е еквивалент на блага до умерена физичка активност, како што е брзото одење. Покрај тоа, за време на сексот, нашите мускули, зглобови и тетиви работат, а со тоа го вежбаат целото тело.

  8) Го ублажува стресот
  Според истражувањето, секој 14 возрасен човек се чувствува под стрес секој ден. Но, редовниот секс и/или мастурбација може да биде тајно ослободување од стрес, и тоа е бесплатно!

  „Кога сме под стрес, нашиот мозок ослободува кортизол, хемикалија која предизвикува зголемување на крвниот притисок. Кога доживуваме оргазам, се ослободуваат ендорфини, кои го намалуваат нивото на кортизол“, вели Маршал.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img