More

  Товарен брод потона во Турција во невреме, 11 членови на екипажот исчезнаа, едно лице загина

  spot_img

  Турските спасувачи го пронајдоа телото на член на екипажот на товарен брод кој потона крај турскиот брег во Црното Море поради силна бура, соопштија денеска властите. Останатите 11 членови на екипажот се пријавени за исчезнати.

  Бродот „Кафкаметлер“ под турско знаме потона вчера откако удри во водовод во близина на пристаништето во градот Ерегли.

  Министерот за транспорт и инфраструктура Абдулкадир Уралоглу изјави дека бродот, кој се движел кон западното турско пристаниште Измир, неколку пати удрил во брановидникот пред да потоне.

  Акцијата за пребарување и спасување беше одложена неколку часа поради лошите временски услови.

  Уралоглу рече дека кога времето се смирило, спасувачите го пронашле телото на готвачот на бродот.

  Силно невреме го погоди северозападниот дел на Турција предизвикувајќи прекини и големи штети.

  Друг товарен брод се скрши на половина поради тешките временски услови откако се насука кај Ерегли, соопшти Генералниот директорат за поморски работи, а сите 13 членови на екипажот беа спасени.

  Поради поплавите евакуиран е и еден затвор во тој град, а четири лица загинаа во различни инциденти предизвикани од невремето.

  Соседна Бугарија ја погоди силен ветер, дожд и снег, вчера загинаа две лица, во некои делови беше прекинато снабдувањето со електрична енергија, а во градот Варна е прогласена вонредна состојба.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img