Сонот за титулата на Меси е сè уште жив: Аргентинците закажаа полуфинале со Хрватите

Меси и неговите гаучоси го продолжуваат сонот за освојување на титулата во Катар. Репрезентацијата на Аргентина е вториот полуфиналист на Светското првенство откако ја совлада Холандија.

Четвртфиналниот натпревар на стадионот Лусаил Иконик заврши 2:2 по 90 минути и две продолженија, а потоа Аргентина победи во пенал рулетот.

Тоа беше тренерски дуел меѓу најстариот и најмладиот селектор на Мундијалот, од една страна искусниот 71-годишен Луј ван Гал, од другата 44-годишниот Лионел Скалони. Вториот покажа дека светот почива со помладите…

За Ван Гал е утеха што и по 12 натпревари не доживеа пораз на светските првенства.

Аргентина поведе во 35. минута. Лео Меси брилијантно го проигра 24-годишниот Нахуел Молина, фудбалерот на Атлетико Мадрид се најде пред голманот на Ноперт и ја испрати топката во мрежата чекор пред Ван Дијк – 1:0.

Предноста ја удвои капитенот на Аргентина со гол од пенал во 73. минута. Претходно, Дамфрис брзо стартуваше во шеснаесетникот и го собори Акуња. Тоа беше десетти гол на Меси на Светското првенство.

Во тие моменти изгледаше дека Аргентинците рутински ќе стигнат до полуфиналето. Сепак, во 83. минута Воут Вегхорст искористи добро додавање на Бергуис и со глава ја враќа неизвесноста во мечот – 1:2.

Холанѓаните продолжија со нападите, самиот Бергуис можеше да ја затресе мрежата на Емилијано Мартинез, имаше многу џагор и нервоза кај двете екипи, а потоа во последната десетта минута од судиското надополнување беше досуден слободен удар за Лале: фудбалска „измама“ направија двајца резервни играчи во портокалови дресови, Копмајнерс не се реши да шутира кон голот од слободен удар, туку му ја додаде топката на Вегхорст, а турскиот Бешикташ за втора ја испрати топката во аргентинската мрежа. време на натпреварот – 2:2!

(Израмнувачки гол на Вегхорст во 90. + 10. минута) Холанѓанецот Ваут Вегхорст го постигна својот втор гол ФИФА Светско првенство Катар 2022 – четвртфинале – Холандија против Аргентина REUTERS/Каи Фафенбах (Израмнувачки гол на Вегхорст во 90. минута +)
    Следуваа продолженија, а Аргентинците имаа многу подобри можности во тој период преку Лаутар Мартинез и Енко Фернандеш, кој во последните моменти во 121. минута ја погоди стативата!

На крајот победникот беше решен со пенали: Аргентинците беа поуспешни и победија со 4:3. Херој беше голманот Емилијано Мартинез, кој одбрани удар на Ван Дијк и Бергуис.

Аргентина во полуфиналето ќе игра против Хрватска, која претходно во текот на денот направи подвиг и ја елиминираше селекцијата на Бразил по изведувањето пенали. Тој дуел ќе биде во вторник на 13 декември во Лусаил.

Втората полуфинална двојка ќе се игра по утрешните четвртфинални дуели меѓу Мароко и Португалија (16 часот) и Англија и Франција (20 часот).

Холандија – Аргентина 2:2 – 3:4

(Молина 35, Меси 73 пенал – Вегхорст 83)

Стрелци на пенали: Копмајнерс, Вегхорст и Лук де Јонг за Холандија, Меси, Паредес, Монтијел и Лаутаро Мартинез за Аргентина. Мартинез одбрани пенали на Ван Дијк и Бергуис, Фернандеш промаши за Аргентина.

Холандија: Ноперт – Тимбер, Ван Дијк, Аке – Дамфрис, Де Рон, Де Јонг, Блинд – Бергвајн, Гакпо, Депај. Селектор: Луј ван Гал.

Аргентина: Е. Мартинез – Молина, Ромеро, Отаменди, Л. Мартинез, Акуња – Де Пол, Е. Фернандез, Мекалистер – Меси, Алварез. Селектор: Лионел Скалони.

Натпреварот го славеа двете најголеми легенди на Аргентина и Холандија – Диего Марадона и Јохан Кројф.