More

  Живописно европско село кое никому не му припаѓа, а во кое дури и принцезата мора да ги засука ракавите

  spot_img

  Необичен живот во село чии жители тврдат дека се држава независна од Италија.Неверојатен факт е дека врховните лидери на Себорга се всушност волонтери кои не очекуваат никаква финансиска потврда дека добро си ја вршат работата. Дури и принцезата мора да направи дополнителна работа за да врзе крај со крај.На врвот на ридот, среде ветровитиот пат, се наоѓа мало, живописно село.

  Во тоа село има плоштад, на плоштад има стара, камена куќа, а во куќата живее принцеза. Иако ова звучи како бајка што ќе им ја раскажете на децата пред спиење, ова е почетокот на вистинската приказна за селото Себорга во северозападна Италија.

  На жителите на ова село им е јасно: Себорга не е дел од Италија. Иако се наоѓа во Лигурија, познат италијански регион во близина на француската граница, тие тврдат дека Себорга е главен град на целосно независна нација – со знаме, валута, химна и владетел. Дури издаваат и сопствени пасоши.

  „Себорга никогаш не и припаѓаше на Италија, историјата направи грешка“

  Нивното знаме е сино-бело и се вее речиси од секоја зграда, а сцените што ќе ги видите таму изгледаат буквално како разгледници од руралните делови на Италија.

  На локалните продавници може да се забележат знаци дека прифаќаат Seborgan Liguino, валута која моментално е околу 620 динари, а на регистарските таблички може да се види државниот грб кој гордо го истакнуваат.

  Ако ја посетите Себорга, на секој агол ќе видите докази за нивната независност. Жителите велат дека има многу физички докази и документи дека Себорга никогаш официјално не била припоена кон Италија и дека нивниот сегашен географски статус всушност е резултат на историски грешки.

  „Во 1729 г , Себорга ја купи Кралството Сардинија, заедно со околу 14 квадратни километри од околината. Сардинија подоцна и припадна на Италија. Сепак, купопродажниот договор никогаш не бил потпишан, печатен и платен, па затоа не го прифаќаме како валиден. Има докази дека пред овој документ кнежевството било независна област со која ефективно се управувало“, објасни принцезата Нина Менегато, која е и министер за надворешни работи.

  Ја реновирале куќата и станале принц и принцеза
  Принцезата Нина и принцот Марсело не се родени во Себорж.

  Нина е родена во Германија, а во Себорг дошла од Монако со сопругот Марсел. Нашле стара куќа во Себорга и ја реновирале. Тоа многу им се допаднало на жителите, па му предложиле на принцот да се кандидира на изборите за следен началник. Марсело абдицира во 2019 година, а неговата функција потоа ја презеде Нина.

  Во 60-тите години на минатиот век, шефот на локалната задруга за одгледувачи на цвеќиња, Ѓорѓо Карбоне, почна да ја истражува историјата на градот.

  Наскоро тој откри докази за независност и ги убеди жителите на градот да гласаат за независна држава на референдумот.

  Населението одлично реагирало на оваа идеја, па брзо го назначиле Ѓорѓе за свој прв владетел.

  „Тој беше посебен лик. Тој беше многу паметен човек, бизнисмен кој зборуваше неколку јазици. Тој остави впечаток на малку луд човек, пред се затоа што тоа што го правеше беше лудо. На крајот го стави Себорга на картата и тоа беше навистина неверојатно“, изјави принцезата Нина, додавајќи дека неговата желба за независност ја реализира силата на локалната заедница.

  Земја со рурални обичаи

  Ова неверојатно село живее од земјоделство и цвеќе, а туризмот неодамна почна да се развива, бидејќи луѓето се многу љубопитни за начинот на живот и интересната историја, па се почесто доаѓаат да видат од прва рака како изгледа Себорга.

  Населението, 300 од нив, меѓусебно се познаваат, се дружат и се поддржуваат.

  Тоа заедништво е една од главните причини зошто традицијата на Себорга сè уште живее. Ако ги прашате жителите на Себорга кои се нивните националности, тие најчесто ќе кажат дека се од Себорга и Италијанец.

  Иако треба да им се лутат на Италијанците, Себорјчани немаат негативни чувства.

  Можете ли да замислите свет каде што политичарите волонтираат? Тоа е Себорга
  Неверојатен факт е дека врховните лидери на Себорга се всушност волонтери кои не очекуваат никаква финансиска потврда дека добро си ја вршат работата.

  Со сите можни напори се обидуваат да се истакнат во меѓународната заедница како независна земја која вистински се грижи за своето население, но безуспешно.

  „Ова е навистина тешко. Погледнете ги другите земји кои сакаат да бидат независни, погледнете ја Каталонија. Често се тешиме дека чуда се случуваат и дека на крајот ќе го добиеме она што го сакаме и пред се – го заслужуваме. Не можеме да излеземе на плоштад и да се бориме со Италијанците со ножеви, тоа не е одраз на нашата нација“, вели принцезата Нина.

  Иако по сите параметри имаат причина да се бунтуваат, Себорга трпеливо го чека својот момент. Како што вели принцезата Нина, „официјално тие треба да војуваат, но неофицијално ние сме многу добри пријатели“.

  Себорга можеби никогаш нема да доживее да биде прифатена од светот како независна земја, но тоа не е проблем за нив, се додека заедно ја негуваат својата богата традиција, пишува Punkufer.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img