More

  TAG

  Италија

  Италија, Франција и Германија бараат ЕУ да воведе „ад хок“ санкции за Хамас

  Италија, Франција и Германија ја повикаа Европската унија да воведе ад хок санкции против Хамас и неговите поддржувачи, напишаа министрите за надворешни работи на...

  Пет истражувачки центри и компании од Белгија, Италија, Романија и САД во Брисел потпишаа Меморандум за разбирање за развој на мали модуларни нуклеарни реактори

  Пет истражувачки центри и компании од Белгија, Италија, Романија и САД во Брисел потпишаа Меморандум за разбирање за развој на мали модуларни нуклеарни реактори. Како...

  Од Норвешка и Шведска, Америка, Италија, до Бразил, ексклузивна и возбудлива програма на 42. Скопски џез фестивал

  Во четврток стартува 42. издание на Скопскиот џез фестивал кој ќе се одржи од 19 до 22 октомври. Грижливо селектираната програма, покрај императивот за одржување на високиот интернационален рејтинг...

  Хорор во Италија: Пожар во дом на пензионери однесе шест животи

  Шест лица го загубија животот, а најмалку 68 се повредени во пожар што избувна во пензионерски дом во Милано во текот на ноќта, соопштија...

  Полски градоначалник почина откако падна од прозорец на четврти кат на хотел во Сардинија, Италија

  Полски градоначалник почина откако падна од прозорец на четврти кат на хотел во Сардинија, Италија, јави денеска АНСА. Како што пренесува италијанската агенција, 44-годишниот градоначалник престојувал...

  Необично откритие на полицијата: кокаин вреден 400 милиони евра лебди во близина на Сицилија

  Италијанската полиција пронашла необично откритие - пакети полни со кокаин пловеле во морето.Полицијата пронашла пакувања со кокаин вредни повеќе од 400 милиони евра како...

  Силен земјотрес во Италија

  Силен земјотрес го погоди италијанскиот јужен регион Молизе, а според првите извештаи на Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC) бил со јачина од 5,4 степени,...

  Италија воведува забрана за употреба на месо од лаборатории, казните ќе бидат строги

  Италијанската влада во вторник треба да усвои нацрт-закон со кој ќе се забрани индустријата за храна и добиточна храна да користи месо одгледано во...

  Рекорден пад на наталитетот во Италија

  Минатата година во Италија се родиле 1,9 отсто помалку деца отколку во 2021 година, а бројот на жители е намален за 0,3 отсто или...

  Предупредување за цунами во Италија поради земјотрес во Турција

  Издадено е предупредување за цунами во јужна Италија, соопштија службите за цивилна заштита на земјата, јавува Би-би-си.Во текот на ноќта телото апелираше до луѓето...

  Latest news