More

  Вучиќ проговори за Косово: Најтешките 7 дена во последните 15 години

  spot_img

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово преку својот Инстаграм профил се огласи дека е започната општа кампања против Србија.

  „Седумте најтешки денови во последните 15 години се зад нас, поради настаните на Косово и Метохија, но и општата кампања започната против нашата Србија, кампањата на лаги и кампањата на невистини. Како што вели нашиот народ, не врне снег за да покрие планина, туку секое животно да си ги покаже трагите. Можевме да видиме дека имаме пријатели, не се многубројни, но храбри се. Тоа се луѓе кои го почитуваат редот и ООН и правото на најмалите на глас, ако сакате, правото на живот и опстанок. Бевме соочени со најтешки можни притисоци“, изјави Вучиќ.

  Тој изјави дека еден принцип важи за сите други, односно тој принцип не важи само за еден, а тоа се Србите.

  „Кога беа убиени осум полицајци во Северна Македонија, тоа не беше извршено од терористи, иако тие тоа го направија на територијата на суверена земја призната од ОН, и кога еден полицаец, кој не може да биде таму каде што беше според Договорот од Брисел, е убиен, тоа што јас го осудувам и не го оправдувам на никаков начин, тогаш сите Срби до 14 години мора да бидат истражени, уапсени, убиени, без никаква одговорност или право да се бранат“, рече Вучиќ.

  „Ќе продолжиме да инвестираме во одбраната на нашата земја. Србија сака мир. Измислија се што кажаа и знаеја дека измислуваат. Најтешкиот дел беше слушањето приказни за тоа како треба да ја дочекаме акцијата на косовската полиција. И залудни беа уверувањата дека тоа не е направено на професионален начин. Залудно ни беше прашањето зошто Еулекс беше одбиен да учествува во таа операција, но беше сместен во операционата сала да гледа од далечина… Пропаднаа тие обиди да се премолчи како се убиени некои Срби. Ве известувам дека во рок од 24 часа ќе можете да го слушнете и видите. Имаме изјави од очевидци кои биле на лице место, како и на кој начин најмалку еден човек бил брутално убиен“, изјави Вучиќ.

  Тој изјави дека Србија нема да се смири додека не се дознае целосната вистина, бидејќи животот на Србите не вреди помалку од животот на другите.

  „Наше е да се обединиме, да бидеме уште посилни, да изградиме уште повеќе фабрики, патишта, болници, да ја зајакнеме нашата армија и да ја заштитиме нашата земја. Можете да сонувате за независност на Косово, Србија ќе ја заштити повелбата на ОН. „Србија ќе ја заштити резолуцијата 1244 и нејзиниот територијален интегритет“, рече претседателот на Србија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img