More

  Време е на страната на Путин: Ситуацијата за ЕУ ​​наскоро би можела да стане уште полоша

  spot_img

  Очајните италијански напори да се спречи падот на владата на Марио Драги по секоја цена се само последниот во низата политички предизвици во огнената бура што Владимир Путин ја постави пред Западот, пишува Патрик Винтур, британски новинар и еден од уредниците на Гардијан. .

  Министерот за надворешни работи на Драги, Луиџи ди Мајо, сугерираше дека ако Драги не го преживее гласањето за доверба во парламентот во среда, Путин ќе биде тој што всушност ќе слави.

  „Наративот за растечкиот народен бунт против западните санкции против Русија секако добро се вклопува со централниот наратив на Путин во кој времето и економијата се на негова страна и каде санкциите повеќе ги повредуваат европските потрошувачи отколку руските. Рускиот претседател очигледно верува дека порастот на цените на горивата е најсмртоносниот можен макроекономски шок за политичарите бидејќи ја поттикнува инфлацијата, а во исто време го забавува економскиот раст“, ​​смета Винтур.

  Во Франција, Емануел Макрон е ослабен поради губењето на неговото парламентарно мнозинство од партиите кои го фаворизираа Путин во претходните години.

  Во Шпанија, пак, социјалистите ја загубија својата база во Андалузија пред изборите следната година. Во исто време, централнодесничарската Народна партија постигна нов рекорд од 36,3% од гласовите во последната анкета, што е и нејзин најдобар резултат од април 2017 година. Доколку се повтори на изборите, тоа би бил најдобар резултат за партијата од 2011 година.

  Во Естонија, Каја Калас, силно анти-путин премиерката, едвај преживеа политички минатата недела. Откако претходната коалициска влада падна поради највисоката стапка на инфлација во целата еврозона (19%), Калас вешто ја реконструираше новата влада, но по одредена цена на естонскиот буџет и нејзиниот сопствен кредибилитет. Доколку економијата не се подобри до парламентарните избори идниот март, таа може да биде во неволја.

  Во Варшава, ПиС веќе е загрижен дека би можел да ги загуби изборите следната година, дури и ако опозицијата продолжи да ја поддржува Украина по секоја цена, а во Бугарија прозападната влада веќе падна. Политичарот кој го направи најдоброто на последните избори е веројатно Виктор Орбан, најголемиот сојузник на Путин во Европа.

  Винтур забележува дека е лесно можно работите наскоро да се влошат за Стариот континент. Во среда, освен прашањето за опстанокот на Драги за Италија, ЕУ ќе треба да одлучи дали може да се договори за механизам за солидарност дури и ако нема руски гас оваа зима.

  Намерите на Путин ќе станат јасни во четврток кога рускиот монополски снабдувач со гас Гаспром ќе одлучи дали да продолжи со испораките за Европа по едногодишната планирана пауза за одржување на гасоводот Северен тек 1. Но, знаците низ Европа не се премногу ветувачки. Гаспром веќе им кажа на корисниците на гас во писмото дека не може да гарантира снабдување со гас и ја активираше клаузулата за „виша сила“ за да се заштити од плаќање компензација за намалените испораки на одредени клиенти во Европа од 14 јуни, тврдејќи дека не го исполнил договорот обврски поради „вонредни“ околности, според документот од 14 јули.

  Мобилизација против Путин
  Германските политичари не ги кријат можните размери на катастрофата од гласачите, што секако е дел од нивниот план да ги мобилизираат граѓаните против Путин, смета Винтур. Така, германскиот министер за економија Роберт Хабек ја опиша тактиката на Путин како напад врз Германија кој може да предизвика катастрофа.

  Клаус Милер, шеф на германскиот енергетски регулатор, рече дека цените на бензинот за потрошувачите би можеле да се зголемат тројно до 2023 година и дека е „апсолутно реално“ клиентите кои моментално плаќаат 1.500 евра годишно за гас, во иднина да треба да плаќаат 4.500 евра или повеќе. „Доколку дојде до ескалација, веројатно влегуваме во најголемата економска криза што Германија ја доживеа од крајот на Втората светска војна“, изјави за Би-Би-Си Томас Матушек, поранешен германски амбасадор во Лондон.

  И покрај актуелниот топлотен бран во Европа, Матушек беше во право кога рече дека зимата веќе доаѓа, а главното прашање ќе биде нивото на европските резерви на гас за претстојната зима. Путин ќе ја постигне својата цел доколку успее да ги држи Германците во неизвесност во текот на зимата, смета британски новинар.

  За разлика од последното рутинско одржување на „Северен тек 1“, „Газпром“ овојпат не го зголеми снабдувањето со гас преку украинските цевководи, па извозот на руски гас во Европа во моментов е околу четвртина од вообичаениот. Ова може да значи и „титанска битка“ меѓу Германија и Русија, предупредува Винтур.

  И Путин не сака да ризикува
  Русија ги прекина испораките на гас за Полска, Бугарија, Финска и Холандија и ги ограничи испораките на уште осум земји. Но, шпанската енергетска компанија „Енагас“ соопшти дека Шпанците немаат од што да се плашат бидејќи можат да добијат гас од други извори.

  „Постои ризик за Русија. Путин ќе има само еден обид да предизвика голема криза во ЕУ. Доколку не го стори тоа, а резервите на Европа се доволно големи за да издржат до следното лето, Западот ќе биде многу блиску до ослободување од зависноста од рускиот гас. Со тоа, Путин можеби засекогаш ќе го откаже главниот извор на приход на Русија и ќе го загуби најголемиот пазар на кој извезува гас“, смета Винтур, потсетувајќи на изјавата на поранешниот функционер во Белата куќа и експерт за руска администрација Фиона Хил.

  „Играњето со гас е голем ризик и за Путин. Тој сака да стави крај на овој конфликт и да го продолжи својот мандат во 2024 година. Сака ние да бидеме оние кои се чувствуваат како да немаме време, но и за него часовникот отчукува“, изјави Хил.Патрик Винтур на тој начин всушност утврдува дека односот меѓу Путин и ЕУ може да се сфати како кукавичка игра, каде што и двата автомобили се тркаат еден кон друг и чекаат да видат кој прв ќе се повлече. Но, во овој случај, ниту една страна не е навистина подготвена да умре за победа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img