More

  Зголемен надзор поради бројните напади на ајкула

  spot_img

  Гувернерот на Њујорк им нареди на државните агенции да го засилат надзорот на плажите на Лонг Ајленд по серија од пет напади на ајкули во изминатите две недели.

  Ненадејна серија летни напади на ајкула започна на 30 јуни и за среќа ниту еден од каснувањата не се покажа фатален.

  „Преземаме активности за да ги прошириме патролите на ајкулите и да ги заштитиме посетителите на плажа од потенцијално опасни ситуации“, изјави гувернерката на Њујорк, Кети Хочул.

  Гувернерот побара прекувремена работа за да се зголеми бројот на спасувачите на плажите за 25 отсто, распоредување патролни чамци, беспилотни летала и хеликоптери и дистрибуција на материјали за предупредување на посетителите на плажите на заканата.

  Гевин Нејлор од International Shark Attack рече дека повеќето од нападите се чини дека ги извршиле млади песочни тигар ајкули.

  „Младите луѓе обично се помалку проникливи кога таргетираат плен и помалку искусни. Поголемите имаат тенденција да бидат подалеку од брегот“, рече Нејлор. „Но, најблиската причина е тоа што ајкулите бараат храна.

  Првиот напад се случи на 30 јуни кога ајкула касна пливач за десното стапало во близина на плажата Џонс, три дена подоцна спасителот од Смит Поинт беше каснат за раката за време на тренинг, а потоа спасител беше нападнат во близина на Оушн Бич, кој се здоби со полесни повреди на глуждот.

  Последните два напади се случија минатата недела кога ајкула касна за нога на сурфер на плажата Смит Поинт, додека пливач од Аризона беше нападнат на плажата Сивју.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img