More

  Бајден на вечера со дописниците од Белата куќа: „Се натпреварувам со шестгодишно дете на изборите“

  spot_img

  На традиционалната вечера за дописниците во Белата куќа, американскиот претседател Џо Бајден, според традицијата на вечерата, се исмејуваше себеси, а во исто време остро го удри републиканскиот ривал Доналд Трамп. Вечерата за новинарите и другите државници беше одбележана и со протести против израелската офанзива на Газа.

  Во својот настап, комичарот Колин Јост го пофали претседателот поради неговата возраст и се присети како се сопнал на скалите на Airforce One. „Но, весникот ќе укаже дека е десет часот навечер, а заспаниот Џо се уште е мизерен, додека Доналд Трамп заспиваше на суд секое утро минатата недела“, рече тој, мислејќи на учеството на поранешниот претседател во судењето во Њујорк. исплати за молкот на порно актерката Сторми Даниелс. Трамп често го нарекува Бајден како Заспаниот Џо.

  81-годишниот Џо Бајден тогаш изјави дека годините се единственото нешто што му е заедничко со Трамп. „Изборите во 2024 година се во полн ек и да, возраста е важно прашање. „Јас сум возрасен човек кој се натпреварувам со шестгодишно дете“, рече тој за својот 77-годишен ривал, исмејувајќи се со неговото однесување.

  Околу стотина демонстранти застанаа пред хотелот Хилтон во Вашингтон, каде што беше одржана вечерата, и извикуваа „Срам да ви е“ кога пристигнаа гостите, пренесува француската новинска агенција АФП. Таа недела, повеќе од 20 палестински новинари во отворено писмо повикаа на бојкот на вечерата.

  Вечерата за дописниците од Белата куќа е традиционален настан кој се организира од летото 1920 година, а претседателот обично на неа се шегува на себе. Таа традиција беше прекината кога Трамп беше во Белата куќа.

  претходниот член,
  Следната статија
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img