More

  Пет земји најавија дека самите ќе забранат влез на сите Руси доколку ЕУ не го стори тоа

  spot_img

  Членките на Европската унија, Естонија, Летонија, Литванија, Полска и Финска, кои ја делат границата со Русија, би можеле да ги спречат руските туристи да влезат во нивните земји доколку ЕУ не донесе забрана за целата Унија, изјави во вторникот министерот за надворешни работи на Литванија.

  „Разговарав со министрите на сите овие земји… На политичката страна, не гледам толку многу разлики“, изјави Габриелиус Ландсбергис за новинарите во Вилнус.

  Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделник треба да разговараат за визната забрана за сите руски граѓани ширум ЕУ, што е најсилно поддржано од петте земји кои граничат со Русија.

  Германскиот канцелар Олаф Шолц во понеделникот рече дека се противи на забраната, појаснувајќи дека Русите треба да можат да ја напуштат својата татковина доколку се спротивстават на политиката на Кремљ. Некои други земји, како што е Унгарија, исто така може да се спротивстават на забраната ширум ЕУ.

  Регионалната визна забрана за Русите, за која ќе разговараат министрите од петте земји на маргините на состанокот во понеделник, ќе вклучи униформни правила што ќе ги блокираат туристите, но ќе им овозможат на неистомислениците да влезат, рече Ландсбергис.

  „Руските туристи не треба да бидат во Европската унија… Нивната земја врши геноцид“, рече тој, мислејќи на инвазијата на Украина во која илјадници луѓе ги загубија животите, а милиони беа протерани од своите домови.

  Русите главно влегуваат во ЕУ преку копнените граници од овие пет земји откако директните летови меѓу Русија и Унијата беа прекинати по почетокот на инвазијата, рече Ландсбергис.

  Минатата недела, Естонија ја затвори својата граница за повеќе од 50.000 Руси со претходно издадени визи, со што стана првата земја од ЕУ што го стори тоа, што го отежнува влезот на Русите во ЕУ.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно овој месец го повика Западот да воведе единствена забрана за патување на Русите, што предизвика лута реакција од Москва.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img