More

  Совети за лето: Како да препознаете дехидрација? Кој заштитен фактор е најдобар и дали ни е дозволено да одиме на плажа „под антибиотици“?

  spot_img

  Во овој период од годината редовно имаме предупредувања поради високите дневни температури на воздухот и вредностите на УВ индексот. Кога одмараме покрај море, базен или езеро, што треба да имаме на ум кога е во прашање нашето здравје? Колку време по сончањето не треба да влегуваме во вода? Ако користиме антибиотици, дали ни е дозволено на сонце? Како се манифестира алергијата на сонце, како да се лекува, лекува. За нов ден, на овие прашања одговара д-р Андреа Јуриќ, доктор по општа медицина, со долгогодишно работно искуство во Итната помош во Неум.

  Кои се симптомите и ситуациите кои најчесто ги наведуваат луѓето од плажа да побараат лекарска помош?

  „Директно од плажа имаме случаи кои можеме да ги поделиме во неколку групи. Првите се оние кои страдаат директно од силното сонце, со изгореници од 1 и 2 степен, нарушување на свеста, несвестица, колапс, дехидрирани, па дури и потешки нарушувања на циркулаторниот систем, во зависност од причината и колку долго. траеше и кои се предиспозициите на организмот. Други се оние со механички оштетувања, кои се јавуваат при излегување и влегување во вода, се повредуваат, рампите често се обраснати со лизгава мов, се случуваат падови и повреди, исеченици на сотпалите, убоди од еж и сл. А има и дигестивни проблеми систем, каде што луѓето, поради долга дехидрација и лежење на плажа, консумирајќи лесно расиплива храна, доаѓаат со нарушувања на дигестивниот систем. Ова се најчестите ситуации, но има цела низа други“, објасни Јуриќ на почетокот на разговорот.

  Тој додава дека тоа се претежно средовечни лица кои се и најбројни на плажите. Исто така, продолжува тој, иако некои луѓе внимаваат на заштитата од сонце и правилната исхрана, други често забораваат на основните работи, како што е редовна терапија за хронични болести, без да сметаат на фактот дека тоа може да има незгодни последици.

  Што е заштитен фактор и колку крема за сончање е доволно?

  Кои се советите на експертите за луѓето со кардиоваскуларни проблеми?
  „Пред се, се советува да дојдат на море со добро физичко здравје, да ги проверат основните наоди, крвниот притисок и да ја донесат терапијата што ја пијат за хроничните нарушувања. Важно е да не бидат на плажа во најтоплиот период, од 11 до 17 часот, да не го поминуваат целото време на сонце, да бараат сенка, да носат капи, очила и крема за сончање. Исто така, важно е да се пие редовно, а не само обична вода, бидејќи со потењето губиме не само вода, туку и минерали, да внесуваме колоидни течности, кои имаат солен раствор, минерални негазирани, изотонични пијалоци. Доколку почувствувате некакви симптоми, подобро е да делувате превентивно, да не останете таму, туку да се јавите кај докторот на ургентниот центар, бидејќи ако се постапите на време, тогаш се спречуваат компликации“, посочува Јуриќ.

  Кои се симптомите на дехидрација?
  „Ќе го препознаете ова со тоа што не се чувствувате силни, се чувствувате слаби, чувствувате губење на силата. Потоа следи поголемо чувство на слабост, вртоглавица, нестабилност при одење, движење, можна е и главоболка, тоа се веќе посериозни симптоми, до потполна несвест, колапс. За да го спречите тоа, не е доволна обична вода, треба да пиете негазирани минерални, изотонични раствори и препарати кои имаат раствор од минерали, можете да ги најдете во аптеките како шумливи таблети и на тој начин да пиете најмалку две во текот на целата дневна изложеност на сонце. Храната можете да ја посолите малку повеќе од вообичаено, а луѓето со висок крвен притисок треба да си го проверат притисокот, бидејќи може многу да падне на сонце и на плажа, бидејќи крвните садови се шират, а за да се избегне ова, добро е да се консумираат овие препарати. Особено оние со низок притисок, бидејќи притисокот ќе падне уште пониско. Неопходно е да се има редовна исхрана богата со овошје и зеленчук, да се пијат многу течности, да се пие превентивно, да се користат изотонични раствори, минерална негазирана вода и електролити“, рече таа.

  Не се препорачува скокање во вода по продолжено изложување на сонце
  Јуриќ објаснува дека долгорочното изложување на сонце е непожелно, а доколку е проследено со директен скок во вода, тогаш тоа е многу ризично за кардиоваскуларниот систем, особено за луѓето со срцеви мани за кои можеби не ни знаат или се дијагностицирани со.

  „Во тој случај човек може да почувствува болка во градите, вртоглавица и дури тогаш да сфати дека нешто не е во ред. Потребен е период на адаптација од сончање до пливање за неколкуминутно разладување, без нагло потопување на организмот, со што ќе избегнеме инциденти“, посочува тој.

  Антибиотици на плажа – големо НЕ
  „Бидејќи се развива фотохемиска реакција на антибиотици, може да добиете една од најблагите до тешки алергии, оштетувања, хиперпигментација на кожата. Едноставно, воопшто не. Не треба да одите на море ако сте на антибиотици, или не останувајте на плажа и не влегувате во море“, советува Јуриќ.

  Таа предупреди и за последиците за другите пациенти, особено за една категорија.

  „Другите се пациенти со епилепсија. Таквите луѓе под влијание на силното сонце и дехидрација, нередовно консумирање храна, се изложуваат на неколкукратно поголем ризик од самиот епилептичен напад, каде што лицето завршува да се удави поради некоја побезопасна работа како што е благ епилептичен напад и напад. „Лицата со епилепсија секогаш треба да се капат во придружба на друго лице, да користат терапија и да избегнуваат директно изложување на сонце, бидејќи тоа е поттик за епилептични напади“, нагласи таа.

  Таа зборуваше и за алергиите на сонце, на кои во последно време се повеќе се жалат.

  Во некои случаи, навистина се работи за алергија на сонце, која се манифестира со мал црвеникав осип на места изложени на сонце – лицето, вратот, рацете и другите отворени делови од телото, што предизвикува чешање, но не и други. главните симптоми. Сепак, продолжува тој, многу други работи одат под алергија на сонце, најчесто тоа е резултат на користење на разни лосиони и креми кои во контакт со сонце доведуваат до осип и се незгодни за лекување.

  Се советува да не се комбинираат производи со УВ заштита со други производи. „Доколку има осип, термалната вода во спреј ќе помогне и да се држите подалеку од сонце, ако исипот е посериозен, во тој случај обратете се на лекар“, додава тој.

  Кој заштитен фактор е најдобар за сончање?
  „За пределот на лицето, вратот и рацете предлагам најмалку 50, како и за мали деца и постари лица, а за помладата популација за други делови од телото може да се користи помал фактор, бидејќи се затемнува побрзо. Важно е да се нагласи дека не е доволно само еднаш да се нанесе кремот, туку после секое излегување од морето повторно да се нанесува кремата, особено на најистакнатите делови од телото“, вели Јуриќ.

  Во последно време се почесто се зборува за денга треска која поради климатските промени ја шират комарците на европскиот континент. Како да се заштитите од каснување од комарци, како и од други инсекти и предатори?

  „Се вели дека комарците се најопасните на светот, бидејќи пренесуваат повеќе смртоносни болести од кое било друго животно. Бидејќи климата се промени, комарци, влажни периоди, топло време, високи температури, важно е да се каже дека во такви околности ќе има повеќе комарци, а важно е да се истакне дека ги напаѓаат луѓето во зори и самрак, потоа препорачливо е да користите подолга облека, лен, кошули, фустани, да се заштитите механички, но важно е и употребата на репеленти, важно е да се исфрлат и исушат сите извори на вода околу сместувањето, бидејќи на овие извори се собира застојана вода. “, нагласува Јуриќ.

  Кога станува збор за каснување од змија, кое е честа појава во текот на летните месеци, во 80 отсто од случаите станува збор за каснување на раката или ногата, а важно е лицето да не оди и да се повика брза помош, бидејќи одење ја зголемува циркулацијата и отровот побрзо доаѓа до другите делови од телото. Исто така, доколку постои можност, важно е малку да се врзе околу 20 сантиметри над залакот, заклучува Јуриќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img