More

  Дали ја знаевте разликата помеѓу дезодоранс и антиперспирант?

  spot_img

  Пазувите се влажен и топол дом за многу бактерии кои предизвикуваат мирис. Сепак, видовме и појава на таканаречени дезодоранси за „цело тело“ – и покрај фактот што на многу места на телото, потта веројатно нема да предизвика непријатен мирис.

  Ако внимателно ги погледнеме дезодорансите на полиците на аптеките, набрзо ќе стане јасно дека многу од нив содржат и антиперспирант. Иако двата вида производи можат да помогнат во намалувањето на мирисот на телото (иако е сосема нормално да се има мирис), тие делуваат на различни начини.

  Што е дезодоранс, а што антиперспирант?
  Дезодорансот не престанува да се поти – наместо тоа, неговата улога е да ги неутрализира бактериите на кожата кои предизвикуваат мирис или барем да ги маскира мирисите што тие ги создаваат. Но, како функционира ова?

  Некои од деловите на телото кои можеби ги сметаме за најподложни на непријатни мириси содржат апокрини жлезди, еден од трите типа на потни жлезди кои се активираат за време на пубертетот. Спротивно на популарното верување, потта што ја произведуваат овие жлезди е всушност без мирис, но содржи масти и протеини.

  Бактериите на кожата ги гледаат овие масти и протеини како вкусни закуски, за што ни се заблагодаруваат така што ги метаболизираат во нуспроизводи со обично непријатен мирис. Дезодорансите помагаат да се спречи тоа бидејќи содржат состојки кои или ги неутрализираат соединенијата или директно ги убиваат бактериите.

  За разлика од дезодорансите, антиперспирантите се дизајнирани да го намалат или привремено да го запрат потењето. Тие содржат соединенија на база на алуминиум кои, кога се нанесуваат на кожата, формираат чеп како гел над порите. Ова го спречува потењето, иако гелот се распаѓа со текот на времето – така што мора повторно да нанесете антиперспиранти ако сакате да продолжите да се потите.

  Иако антиперспирантите може да се нанесуваат сами, тие често се користат во комбинација со дезодоранси. Ваквите производи лесно се наоѓаат во продавниците, но појаки антиперспиранти може да се набават без шалтер или со рецепт.

  Ефикасност
  Веднаш треба да се каже дека ефективноста на дезодорансите и антиперспирантите зависи од поединецот и од производот за кој станува збор. Некои луѓе се потат повеќе од другите, а бактериите во микробиомот на нашата кожа исто така може да варираат од личност до личност.

  Последново е она што може да ја промени ефикасноста на дезодорансот – различни бактерии значат дека она што го спречува мирисот кај едно лице, нема нужно да го спречи кај друго лице. Згора на тоа, бидејќи дезодорансот не го спречува потењето, тој може да биде толку ефикасен само во блокирањето на мирисите бидејќи не се однесува на клучниот аспект на она што ги предизвикува, известува IFL Science.

  Антиперспирантите исто така ќе се разликуваат во ефективноста во зависност од личноста, јачината на употребениот производ и кога се користи. За некој со хиперхидроза, состојба која се карактеризира со прекумерно потење, третманот може да вклучи антиперспиранти на рецепт, кои обично содржат поголема концентрација на соединенија на база на алуминиум од производите во аптеките. Антиперспирантите, исто така, делуваат подобро ако се нанесуваат навечер, бидејќи тогаш помалку се потиме, па производот има поголема веројатност да се апсорбира.

  „Рацете, лицето, нозете, стомакот… не мирисаат“, изјави за Allure д-р Мона А. Гохара, дерматолог и вонреден клинички професор по дерматологија на Медицинскиот факултет Јеил. А доколку почнат да мирисаат и да ви пречат, препорачливо е да посетите дерматолог.

  Ризик
  Нашироко се веруваше дека дезодорансите и антиперспирантите предизвикуваат или го зголемуваат ризикот од развој на рак. Оваа идеја започна уште во 1990-тите кога е-мејл измама сугерираше дека антиперспирантите доведуваат до рак на дојка, а потоа следеа сугестии дека алуминиумот апсорбиран во кожата е одговорен.

  Сепак, нема цврсти докази за поддршка на таквите предлози. „Апсорпцијата на алуминиум преку кожата сè уште не е целосно разбрана“, изјави дерматологот д-р Аманда Дојл за CNN Health, „но алуминиумот не е докажано дека е канцероген“.

  Ова може да изгледа збунувачки со оглед на тоа дека ако некогаш сте правеле мамограм, ви било кажано да не користите дезодоранс – но тоа не е затоа што има некаква врска со рак на дојка или која било друга штетна состојба. Тоа е затоа што дезодорансот може да се појави на мамограм и да влијае на резултатите.

  Иако не се поврзани со рак, дезодорансот или антиперспирантот сепак може да предизвика одредени проблеми кај мал број луѓе.

  „Некои луѓе имаат алергиски реакции на дезодоранси или антиперспиранти“, вели д-р Бенџамин Чан, лекар од „Penn Family Medicine“ во Фениксвил. Истражувањата покажуваат дека ова може да биде предизвикано од состојки како што се пропилен гликол (хемикалија која му дава облик на дезодорансот за стапчиња), есенцијални масла, биолошки адитиви, парабени, витамин Е и ланолин.

  За луѓето со одредени кожни болести, лекарите може дополнително да ги советуваат да избегнуваат одредени состојки. За секој, ако се појави реакција, најдобро е да се обрати кај лекар за да открие што ја предизвикува.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img