More

  Израел продолжува со нападите врз Газа, зголемувајќи ги тензиите на либанската граница

  spot_img

  Израелската војска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со избувнувањето на насилство на границата меѓу Израел и Либан.

  Во раните утрински часови, очевидци пријавија израелски напади во различни области на Појасот Газа, особено во центарот на енклавата. Во Либан, Националната новинска агенција (Ани) во петокот објави за смртта на еден цивил и неколку повредени во напад на израелски авион во близина на Тир на југот на земјата, по моќниот ракетен напад на либанскиот Хезболах во северен Израел на четврток.

  Францускиот претседател Емануел Макрон на самитот на Г7 најави дека Франција, САД и Израел ќе работат во „трилатерален“ формат на францускиот патоказ за смирување на тензиите на израелско-либанската граница.

  Конкретно, планот предлага крај на насилството од двете страни и повлекување на силите на Ал Радван, елитна единица на либанското шиитско движење Хезболах и други вооружени групи на десет километри од границата со Израел, според либанските власти.

  Сепак, Хезболах, кој вели дека извршил бомбашки напади во изминатите два дена како одмазда за смртта на еден од неговите високи команданти во израелски напад, во оваа фаза одбива да учествува во разговорите додека не дојде до траен прекин на огнот во Газа.

  Планот за прекин на огнот во Газа објавен на 31 мај од Џо Бајден, главниот сојузник на Израел, досега не се реализираше, а израелската влада и палестинското исламистичко движење Хамас останаа на своите позиции.

  Убиства и гладување
  „Што добивме од оваа војна освен убивање, уништување, истребување и глад? Извикува Оум Чади, 50-годишен Палестинец, повикувајќи го Хамас „веднаш да ја прекине војната, без да сака да ја контролира и владее Газа“.

  Додека надежите за прекин на огнот редовно се уриваат, жителите на Газа како Оум Чади го критикуваат Хамас и повикуваат на примирје во време кога опустошената палестинска територија е зафатена од голема хуманитарна криза со закана од глад.

  Во Ерусалим, во исто време, студентите, мавтајќи со фотографии од Израелците киднапирани за време на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври и приведени во Газа, исто така ја повикаа владата на Бенјамин Нетанјаху да ја прекине војната и да ги врати заложниците за време на протестот пред парламентот.

  Но, Нетанјаху во неколку наврати ја изрази својата решеност да ја продолжи војната додека Хамас, кој е на власт во Газа од 2007 година и кој Израел, САД и ЕУ го сметаат за терористичка организација, не биде поразен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img