More

  Што повеќе дебелее – путерот или маслото?

  spot_img

  Често мислиме дека со користење масло наместо путер, заштедуваме неколку калории во садовите, но тоа не е баш така.

  Маслото генерално се смета за поздраво од путерот бидејќи е богато со незаситени масти, за кои се знае дека се корисни за здравјето на срцето.

  Спротивно на тоа, путерот има висок процент на заситени масти, што е поврзано со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести, пренесува Novi list.

  Оттука, одговорот на претходното прашање може да изгледа очигледен: со оглед на тоа што путерот содржи многу заситени масти, тој е и повисок во калории. Но, бидете внимателни, навистина не е така.

  Како што објаснува нутриционистичкиот биолог Карла Леоне, ако ги погледнеме калориите, путерот не ве прави подебели од маслото.

  Путерот содржи 760 калории на 100 грама храна, а маслото 900. Ова важи за секаков вид масло, и сурово и варено.

  Разликата е всушност минимална, но ако погледнеме на чисто калоричен путер, тој е помалку густ.

  Сепак, треба да се забележи дека и двете намирници имаат висока калорична густина и затоа бараат внимателно дозирање.

  Фокусирајќи се на нутритивните аспекти, не можеме а да не забележиме дека од гледна точка на масните киселини, екстра девственото маслиново масло се издвојува со околу 85 грама незаситени масти (оние кои се сметаат за корисни) и само околу 15 грама заситени масти на 100 грама.

  Од друга страна, путерот содржи само околу 25 грама незаситени масти и дури 50 грама заситени масти и околу 250 милиграми холестерол.

  Екстра девственото маслиново масло е исто така богато со витамин Е, антиоксиданси, го олеснува варењето и има неколку други придобивки што го прават најдобар избор.

  Сепак, тоа не значи дека путерот треба целосно да се исфрли од исхраната. Без специфични патологии, нутриционистот предлага да се користи повремено и во мали количини.

  Како заклучок, путерот не треба да се избегнува по секоја цена бидејќи е погуст од маслото (бидејќи во овој случај е спротивно).

  Клучот, како и секогаш, е умереното и свесно консумирање на овие намирници.

  На крајот, важно е да се нагласи дека ефектот на маслото и путерот врз телесната тежина зависи и од други фактори на животниот стил, како што се физичката активност, вкупниот калориски внес и исхраната.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img