More

  Брнабиќ повторно ги напаѓа претставниците на ЕУ: Резолуцијата на ЕП содржи аргументи на ниво на Радио Милева

  spot_img

  Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, уште еднаш остро ги критикуваше претставниците на Европската унија, оценувајќи дека резолуцијата за Србија, за која рече дека очекува утре да ја усвои Европскиот парламент, содржи аргументи кои се „на ниво на „Радио Милева““.

  Во врска со барањето за меѓународна истрага во врска со изборите одржани на 17 декември минатата година, кои најверојатно ќе бидат вклучени во резолуцијата, Брнабиќ за ТВ Хепи изјави дека „едвај може со зборови да изрази до кој степен ова е скандал за Европскиот парламент. , европскиот парламентаризам и одредени европски институции“.

  „Ова е целосен самрак на опозицијата која лобираше да се усвои ваква резолуција, што колку што знам ќе се случи утре“, рече Брнабиќ.

  Брнабиќ рече дека аргументите за барањето за меѓународна истрага во врска со тврдењето на опозицијата дека изборите се украдени се во форма на „слушнав“, „има обвинение“ и коалицијата „Србија против насилството“.

  Таа рече дека резолуцијата „ќе содржи буквално се што опозицијата некогаш кажала“ за изборите одржани на 17 декември минатата година.

  „Ќе најдете информации за 40.000 граѓани на Република Српска, иако покажавме дека тоа не се случи, информации за фантомски гласачи, за пасивизирани гласачи. Нема ниту еден детал што не успеале да го вклучат во резолуцијата на Европскиот парламент“, изјави Брнабиќ.

  Таа додаде дека во резолуцијата „повторно експлицитно се наведува“ дека ја повикуваат Европската комисија да ги прекине претпристапните преговори и европската интеграција на Србија, доколку не бидат воведени санкции кон Русија.

  Таа рече дека „вистината е сосема ирелевантна категорија за таа резолуција“ и дека во неа не се споменува оти косовскиот премиер Аљбин Курти им го ускратил правото на глас на изборите на Србите од Косово.

  Да потсетиме, ова не е првпат премиерката Брнабиќ жестоко да ги нападне претставниците на ЕУ. Таа во неколку наврати го обвини изборниот набљудувач од Европскиот парламент Андреас Шидер дека „лаже“ и го крши Кодексот на набљудувачи на ОДИХР, поради што реагираа и европските социјалисти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img