More

  Хамас објави понуда за ставање крај на војната

  spot_img

  Хамас во вторникот ја поднесе својата понуда за прекин на огнот што ќе ги замолчи оружјата во Газа за четири и пол месеци и ќе ја доведе војната до крај, како одговор на предлогот направен минатата недела од катарските и египетските посредници поддржани од САД. и Израел.

  Според нацрт-документот што го видел Ројтерс, контрапонудата на Хамас предвидува три фази, од кои секоја би траела 45 дена.

  Предлогот на таа сунитска исламистичка група вклучуваше размена на израелски заложници киднапирани на 7 октомври за Палестинците во израелските затвори. Се споменува и реконструкција на Газа која треба веднаш да започне, целосно повлекување на израелските сили и размена на тела и останки.

  Американскиот државен секретар Антони Блинкен синоќа пристигна во Израел по средбата со катарските и египетските посредници во преговорите меѓу Израел и Хамас во најсериозниот дипломатски обид да се воспостави продолжено примирје. Деталите за контрапонудата на Хамас не беа претходно откриени.

  Според контрапредлогот на Хамас, сите израелски заложници, млади мажи помлади од 19 години, постари и болни ќе бидат разменети во првите 45 дена за палестинки и малолетници во израелските затвори.

  Останатите машки заложници ќе бидат ослободени во втората фаза, а останките на убиените заложници ќе бидат разменети во третата фаза. До крајот на третата фаза, Хамас очекува двете страни да постигнат договор за завршување на војната.

  Милитантната група која владее со Газа во прилог на предлогот наведува дека сака ослободување на 1.500 затвореници, од кои една третина ќе бидат избрани од списокот на Палестинци осудени на доживотен затвор.

  Прекинот на огнот треба да овозможи и зголемување на испораката на храна и друга помош за Газа.

  Израел започна воена офанзива во Газа откако Хамас масакрираше израелски цивили на 7 октомври, од кои околу 1.200, и киднапираше 253 лица, жени, деца, бебиња, мажи и постари лица.

  Според Хамас, во израелската офанзива загинале 27.585 луѓе. Хамас не прецизира кој број се однесува на неговите борци и членови на други исламистички фракции, а кој на цивили.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img