More

  Само овие три модели на Volkswagen ќе ја преживеат транзицијата кон електрична енергија: доаѓаат и 11 нови имиња

  spot_img

  Golf, Tiguan и GTI се безбедни, рече шефот на брендот Volkswagen, Томас Шефер, додека другите модели ќе се дискутираат од случај до случај. За Tiguan ова не е изненадување со оглед на тоа што е најпродаваниот автомобил на VW во светот.

  Шефер го објави ова на Саемот за автомобили во Минхен, каде што беше претставен концептот ID.GTI на компанијата како навестување како би изгледал електричниот модел GTI во иднина, пренесува Top Gear.

  Извршниот директор на Volkswagen рече дека имало внатрешна дебата околу тоа дали претстојниот ID.2 треба да биде означен како Golf, но Шефер рече дека иако внатрешниот простор е сличен на Golf, надворешните димензии не се совпаѓаат. „Тоа не е 100 проценти голф“, рече тој, па компанијата избра име со лична карта.

  Тој истакна дека освежениот Golf ќе се појави во 2024 година и дека компанијата планира да претстави електричен Golf по 2028 година. „Тоа ќе биде вистински Golf, без компромиси“, додаде тој.

  Но затоа постои можност целосно да се укине ознаката за лична карта со која се означени електричните модели на марката. „Тоа беше неопходно во тоа време, но веројатно нема да ни треба во иднина. Не сме сигурни дали целосно ќе го одбиеме или ќе го задржиме за некои модели“, рече тој.

  Тој исто така рече дека компанијата се уште не одлучила дали моделите Golf и ID.3 ќе се спојат или не.

  Да потсетиме, Volkswagen на саемот во Минхен откри дека има намера да претстави 11 нови електрични автомобили до 2027 година, еден повеќе од првично планираното. Ова не е изненадувачки кога се знае дека VW инвестираше многу во новата електрична платформа SSP.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img