More

  Руските медиуми ја потврдија смртта на двајца украински војници

  spot_img

  Руските медиуми ја потврдија смртта на двајца украински војници во владиниот дел на Доњецк во саботата, тврдејќи дека војниците биле дел од „диверзантска група која планирала терористички напади на гасоводи и трафостаници во регионот“.

  Во исто време, западните лидери продолжуваат да ја обвинуваат Москва и бунтовниците поддржани од Русија за ширење дезинформации како изговор за можна инвазија.

  Русите одржаа воени вежби

  Целиот свет вчера го следеше изведувањето на руските воени вежби во кои беа лансирани неколку балистички и суперсонични ракети. Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко ги надгледуваа вежбите.

  Украинските сили се подготвени на се!

  Единиците на украинските вооружени сили распоредени во источна Украина во регионот на Донбас се во состојба на целосна борбена готовност, а владата во Киев продолжува да го зајакнува своето воено присуство во таа област, изјави Иван Филипоненко, портпарол на самопрогласената Луганска народна Република (NRL).

  „Според проверените информации, врховниот командант на здружените украински сили, генерал-полковник Александар Павлијук, наредил целосна борбена готовност. се вели во соопштението на милицијата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img