More

  TAG

  војна

  За прв пат од почетокот на војната: Пропадна важен договор меѓу САД и Русија на тема што го загрижува целиот свет

  Америка ќе обезбеди дополнителни 25 милиони долари помош за Украина, пишува Kyiv Independent. Одговорната американска агенција УСАИД соопшти дека средствата се наменети да им...

  Војната нема да заврши, само ќе биде ставена на пауза

  Украина денеска ја отфрли можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати никаков договор со...

  На сила ултиматумот на Путин. Русите заплениле 14 тони хуманитарна помош

  37-ми е денот на инвазијата на Украина. За денеска е предвидено продолжување на онлајн преговорите меѓу руската и украинската страна. Рускиот претседател Владимир Путин...

  Русите претрпеа големи загуби, мораа да ги повлечат трупите околу Киев

  Денеска е 33 ден од руската инвазија на Украина. И покрај жестоките напади, украинската страна тврди дека руската армија е во голема неволја. Украинскиот...

  Украина тврди дека Русите уништуваат магацини со храна, тешки напади врз Лавов

  Руската инвазија на Украина влезе во својот 32 ден. Вчера градот Лавов на западот на земјата претрпе особено тешки напади. Ситуацијата останува тешка и...

  Борбената моќ на Русија во Украина падна под 90 отсто пред нивоата пред инвазијата

  Борбената моќ на Русија во Украина падна под 90 отсто пред нивоата пред инвазијата, за прв пат од почетокот на нападот, изјави во вторникот...

  „Војната во Украина треба да заврши до мај“

  Војната во Украина најверојатно ќе заврши на почетокот на мај кога Русија ќе ги снема ресурсите за да го нападне својот сосед, изјави во...

  Продолжуваат жестоките напади врз Украина

  Деветнаесеттиот е ден на руската инвазија на Украина. Продолжуваат насилните напади и бомбардирањата на украинските градови. Во понеделникот, украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно го...

  Лавров: Нема да напаѓаме други земји. Не ја нападнавме ниту Украина

  За прв пат од почетокот на руската инвазија на Украина, се сретнаа министрите за надворешни работи на Русија и Украина - Сергеј Лавров и...

  Објавени нови податоци за руските воени загуби

  Генералштабот на вооружените сили на Украина објави нови податоци за руските воени загуби. Тие наведуваат дека Русите загубиле повеќе од 12.000 војници, 335 тенкови, 1.105...

  Latest news