More

  TAG

  русија

  Русија, Иран, Ирак и Сирија за американските напади: тие се нелегални и неоправдани

  Советот за безбедност на ОН во понеделникот на барање на Русија расправаше за новите американски напади на Блискиот Исток. Амбасадорите на Иран, Ирак, Сирија...

  Најголем производител на нафта во светот во 2023 година се САД, а потоа следат Саудиска Арабија, Русија, Канада и Ирак

  Најголем производител на нафта во светот во 2023 година се САД, а потоа следат Саудиска Арабија, Русија, Канада и Ирак. Иако нема официјални информации за...

  Украина повторно лансираше беспилотни летала кон Русија: Москва, Росотов и Брајанск под напад

  Украински беспилотни летала беа соборени во близина на Москва, јужниот регион Ростов и југозападниот регион Брјанск во раните утрински часови во четвртокот, соопшти руската...

  Русија, преку Медведев, испраќа застрашувачки пораки

  Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев предупреди дека конфликтот на Москва со Западот ќе трае со децении, додека конфликтот со Украина може да стане траен. Медведев, кој...

  Русија ги евакуира децата од Белгород: „Ситуацијата е навистина алармантна!

  Во средата, Русија почна да ги евакуира децата од градовите во близина на границата со Украина кои беа под силен артилериски оган во последните...

  Русија најави важна победа, Киев воздржан: Крај на најкрвавата битка во војната?

  Русија во саботата тврдеше дека го освоила целиот украински град Бахмут, што, доколку се потврди, ќе го означи крајот на најдолгата и најкрвавата битка...

  Русија тестираше напредна интерконтинентална балистичка ракета

  Русија изврши пробно лансирање на „напредна“ интерконтинентална балистичка ракета неколку недели откако го суспендираше учеството во договорот за нуклеарно разоружување со Американците. Една борбена единица...

  Русија преместува нуклеарно оружје во близина на границата на Белорусија со НАТО

  Русија ќе го придвижи своето тактичко нуклеарно оружје блиску до западните граници на Белорусија, изјави во неделата рускиот претставник во Минск, веднаш на прагот...

  САД: Нема индикации дека Русија планира да користи нуклеарно оружје

  Американското Министерство за одбрана во саботата соопшти дека нема индикации дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје, откако Москва најави распоредување на тактичко...

  Русија и порача на Америка: Стоп за непријателските летови

  Еден ден по инцидентот над Црното Море, Русија ги повика САД да ги прекинат „непријателските летови“, пренесува АФП. Американски воен дрон MQ-9 се урна во...

  Latest news