More

  Руски опозициски политичар: Навални е убиен по директна наредба на Путин

  spot_img

  Алексеј Навални е убиен по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, тврди поранешниот шеф на кабинетот на покојниот руски опозиционер Леонид Волков.

  Говорејќи на подкастот на Политико, Power Play, тој рече дека „нема сомнеж за причината за смртта на поранешниот руски опозициски лидер“ пред нешто повеќе од три месеци во една затворска колонија на Арктикот.

  „Путин го уби. На 16 февруари ладнокрвно наредил да го убијат. Ќе ни треба време за да дознаеме како точно се случило и како точно е спроведено, но не се сомневаме во тоа“, рече тој.

  Волков рече дека организацијата основана од Навални ќе продолжи да собира информации за нападот, откако ќе ги истражи методите и средствата што режимот на Путин ги користеше за цел на други противници во последниве години.

  Исто така, самиот Волков беше жртва на брутален напад со чекан еден месец по смртта на Навални. Потоа му била скршена раката, а имал и повреди на главата. Сè се случило пред неговиот дом во Литванија, каде што живее во егзил.

  Оттогаш три лица се уапсени, а обвинетите за нападот треба да се појават пред суд.

  „Она што ми е интересно е да откријам кој точно го наредил нападот, колку е платен и како сето тоа било организирано.

  На крајот објасни зошто не би се откажал од целите кои ги поставил со Навални и сите негови колеги и истомисленици.

  „Единствениот начин неговата огромна жртва да не биде залудна е да ја изгради оваа прекрасна европска демократска Русија на иднината за која сонуваше Навални. Значи, тоа е нашата цел… Нема да се откажеме од тоа затоа што тоа е единствениот начин за нас да го браниме и промовираме неговото наследство сега… И нашата борба против Путин секогаш ја сметаме за маратон, а не за спринт“. – нагласи Волков.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img