More

  Палестински политичар и активист: Лицемерно е што ЕУ признава една држава, а не друга

  spot_img

  Самер Синијлави, палестински политичар и активист, беше гостин на Нови Дан кај нашиот Тихомир Ладишиќ, со кој разговараше за признавањето на палестинската држава од некои европски земји, реакцијата на Израел и ситуацијата на Блискиот Исток.

  Да потсетиме, Шпанија, Ирска и Норвешка во средата најавија дека на 28 мај ќе ја признаат независната палестинска држава, на што веднаш реагираше Израел со повлекување на својот амбасадор.

  Самер Синијлави го коментираше признавањето на палестинската држава од европските земји: „Ова е многу симболичен чекор, но има ефект бидејќи што се однесува до билатералните односи меѓу Палестина и овие земји, ќе има подобрување. Ќе бидат отворени амбасади во Шпанија, Ирска и Норвешка. Тоа е важен чекор и бидејќи е големо признание во ЕУ, тоа се три важни земји-членки и имаат влијание во ЕУ. Во другите земји кои не ја признаваат, но и за цела ЕУ, се поставува прашање дали ќе ја признаат Палестина како држава. Ако тие се искрени во поддршката на решението за две држави и ја признаат едната држава, лицемерно е да не се признае другата. Мораме да создадеме палестинска држава, не можете туку така да ја признаете. Ова решение не е важно само за Палестина, туку и за Израел“, објасни тој.

  Важноста на палестинската држава за Израел
  „Израел би можел да стане побезбеден од кога било. Безбедносните закани што постојат за Израел се резултат на недостатокот на политички напредок со Палестинците. Палестинската држава ќе биде одговорот на безбедносните закани на Израел. Ова ќе му овозможи на Израел Саудиска Арабија и другите важни муслимански земји да ги нормализираат односите со Израел. Израел ќе биде интегриран на Блискиот Исток и ќе има мирни односи со соседите и со палестинската држава“, додаде Синијлави.

  Политичарот и активист истакна дека додека САД не ја признаат палестинската држава, ништо клучно нема да се случи во однос на статусот на Палестина: „Овој потег на европските земји е важен и очекувам и другите земји да го сторат истото“. Можеби тоа ќе има ефект на европските избори во јуни, партиите ќе треба да имаат став по тоа прашање. Тоа ќе го оживее прашањето“, објасни тој.

  „Нетанјаху не може да продолжи да ги игнорира барањата“
  „Ќе видиме дали овој чекор ќе доведе до нови политички случувања“, додаде тој.

  Синијлави рече дека Израелците мора да разберат дека не е важно што мислат Израелците и Палестинците за војната, туку што мисли меѓународната заедница за тоа: „Целата меѓународна заедница, вклучително и сојузниците на Израел, очекуваат крај на оваа војна. Бенјамин Нетанјаху не може да продолжи да ги игнорира барањата на заедницата и неговите постапки го прават Израел се повеќе и повеќе изолиран. Ова е многу сериозна ситуација, Израел мора да ја промени динамиката и да го слуша светот, а светот е многу вознемирен од овие настани“, рече политичарот и активист.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img