More

  RTCG: Јахтата Galactica Super Nova, на рускиот милијардер исчезна од радарот по заминувањето од Црна Гора

  spot_img

  Јахтата на рускиот милијардер Вагит Алекперов, The Galactica Super Nova, исчезнала од радарот, покажуваат податоците на веб-страницата Marine Traffic. Бродот на сопственикот на рускиот „Лукоил“ минатата недела бил во Порто Монтенегро, а според официјалните податоци испловил од црногорската марина.

  Набргу откако јахтата ја напушти црногорската марина, автоматскиот систем за следење „Galactica Super Nova“, познат и како AIS, престана да испраќа сигнали, јавува MarineTraffic и слични локации Vessel Finder и Vessels Value, пренесува RTCG.

  Медиумите пишуваат дека луксузната јахта на Алекпер „мистериозно исчезнала“ во моментот кога биле запленети бродовите на другите руски олигарси.

  Бродот требаше да ја ажурира својата локација во среда попладне по средноевропско време.

  Јахтата на Алекперов, според „Суперјахт фан“, има базен со стаклено дно од шест метри и водопад, хелиодром допре и оди, лифт и голем клуб. Долга е околу 70 метри и може да прими 28 луѓе.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img