More

  Принцот Џорџ во јавност за прв пат по дијагнозата на Ката

  spot_img

  Принцот Вилијам го однел својот најстар син Џорџ на фудбалски натпревар. Ова е и нивен прв заеднички јавен настан на кој присуствуваа по откривањето на дијагнозата на Ката.

  Принцот Вилијам беше виден како насмеан на трибините во Бирмингем додека го бодреше фудбалскиот тим Вила Парк со својот најстар син Џорџ. Тимот за кој навиваа двајцата кралски членови на крајот победи со 2-1 против Лил.

  Тоа е првиот јавен настан за престолонаследникот и неговиот син откако принцезата Кетрин му објави на светот дека има рак.

  Последен пат британската јавност го виде семејството како целина на Божиќ, а пред да се открие дијагнозата на Кет се очекуваше да присуствуваат на велигденската миса. Но, тогаш на 22 март, Кејт во видео порака рече дека тестовите по нејзината абдоминална операција во јануари потврдиле рак, па таа се лекува со хемотерапија како превентивна мерка. Тогаш стана јасно дека и по велигденските празници, принцезата нема да се врати на своите обврски.

  Меѓу другото, Кетрин објасни дека таа и принцот Вилијам одвоиле време да им објаснат и на нивните три деца што се случува. Покрај Џорџ, двојката ги има и ќерката Шарлот и синот Луис.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img