More

  Еве кој е најнездравиот начин на подготовка на јајцата, а кој е најздрав

  spot_img

  Кога мислат на појадок, многумина мислат на јајца, подготвени на каков било начин. Ова има смисла бидејќи јајцата се одличен извор на хранливи материи потребни за телото, а исто така лесно се подготвуваат.

  Белките се неверојатен вегетаријански извор на протеини, а жолчките се преполни со витамини и минерали, вклучувајќи витамин А, Б12, селен, холин и лутеин, вели диететичарот Линдзи Венглер. Сепак, за да го извлечете најдоброто од јајцата, треба да внимавате како ги подготвувате. Иако не постои „погрешен“ начин за подготовка на јајца, некои методи не се толку здрави како другите.

  Многу диететичари и нутриционисти велат дека најнездрав начин за подготовка на јајца е да се пржат на многу масло и на силен оган.

  Со ова се согласува и нутриционистката Сандра Мариќ Булат, пишува порталот 24сата.

  Суровите јајца се најопасни, суровите белки потешко се вари поради присуството на авидин и затоа тешко се вари. Покрај тоа, постои голема можност за труење со салмонела.

  Најдобар избор на подготовка се пржените или варените јајца. Со печењето внесуваме големо количество непотребни маснотии, но при подготовката доволно е тавата да се премачка со масло со четка за да се добие нискокалоричен оброк.

  „Со малку маснотии, поголема е искористеноста на витамините А, Д и Е од јајцата. „Дефинитивно треба да избегнуваме да подготвуваме печени јајца со сланина, каде што додаваме вишок маснотии и сол“, вели Мариќ Булат.

  Ако пржете јајца на путер, можеби негирате некои од здравствените придобивки од јајцата. Јајцата се природно богати со протеини и малку заситени масти, но штом додадете путер во смесата, заситените масти во вашето јадење се зголемуваат.

  „Тоа е нешто што не го сакаме, бидејќи прекумерните заситени масти во исхраната се тесно поврзани со срцевите заболувања“, вели диететичарот Кетрин Басбаум.

  Диететските упатства за Американците 2020-2025 година сугерираат намалување на внесот на заситени масти на помалку од 10 проценти од вкупните калории дневно.

  „Користењето на заситени масти при подготовката на јајцата додава значителни калории на јадењето, како и нездрави масти кои се поврзани со зголемен ризик од срцеви заболувања“, вели диететичарот Тара Томаино.

  Томаино додава дека не треба да внимавате само на путерот, туку и кокосовото масло и маснотиите од сланина се лоши, како и јајцата за готвење во тепсија или киш кои содржат големи количини на заситени масти во форма на крем или сирење. Употребата на овие состојки може да го намали високиот нутритивен профил на јајцата. Единственото нешто понездраво од пржењето јајца е нивното пржење на силен оган.

  „Готвењето на високи температури ги оксидира маслата, што може да предизвика воспаление во телото. Затоа, треба да користите масла кои чадат само на повисоки температури, како што е маслото од авокадо, за да спречите оксидација“, посочува диететичарката Ребека Вашута.

  Кој е најдобриот начин за подготовка на јајца?
  „Подготовката на јајца со минимална маснотија или користењето незаситени масти како маслиново масло или масло од авокадо се поздрави алтернативи. Тврдо варените или пржените јајца се начин за подготовка на јајца без потреба од дополнителни маснотии“, вели Томаино.

  Покрај тоа како ги готвите, важно е и со што ги јадете јајцата.

  „Послужете ги јајцата со дарежлива порција зеленчук за дополнителни хранливи материи и влакна. Темно лиснатите зелени како кељ, спанаќ и рукола се одлични додатоци на јајцата, како и зеленчукот како аспарагус, брокула, пиперки и кромид“, советува Tomaino Yahoo!Style.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img