More

  Правилната исхрана води до здрава кожа

  spot_img

  За да може кожата да биде млада, сјајна и здрава, важно е што јадете.

  Не е доволно да се посветите само на третмани за убавина и креми кои делуваат однадвор. Почетокот на нега на кожата започнува одвнатре.

  Соодветна хидратација
  Пиењето адекватни количества вода е клучно за одржување на хидратацијата на кожата. Водата помага во отстранување на токсините и ја промовира еластичноста на кожата.

  Се препорачува да пиете најмалку осум чаши вода дневно.

  Витамини и антиоксиданси
  Витаминот Ц може да го стимулира производството на колаген, кој гарантира мазна кожа. Тоа помага да се заштити кожата од оштетување на слободните радикали и предвремено стареење.

  Поради оваа причина, не треба да ја изоставувате храната како црвен пипер, јагоди, јаболка и брокула.

  Го има и во цитрусно овошје и зелен лиснат зеленчук.

  Витаминот Е или токоферол го има во јаткастите плодови, семките, спанаќот и авокадото. Тој е моќен антиоксиданс кој ја штити кожата од УВ оштетување и ја подобрува нејзината текстура и хидратација.

  Бета-каротинот е исто така важен и не само за сончање. Храната богата со бета-каротин вклучува моркови, тиква, слатки компири и диња.

  Оваа супстанца во телото се претвора во витамин А, кој е неопходен за обновување и одржување на кожата.

  Му помага на телото да произведе колаген и еластин, протеини кои ја одржуваат кожата еластична и спречуваат брчки.

  Здрави масти
  Омега-3 масните киселини се особено наменети.

  Овие масни киселини, кои се наоѓаат во масните риби како што се лососот, оревите и лененото семе, го намалуваат воспалението на кожата и ја одржуваат хидрирана и флексибилна.

  Протеини
  Диетата со висококвалитетни протеини го промовира здравјето и убавината на кожата.

  Протеините се „градежни елементи“ на колагенот и еластинот, структури кои, како што веќе рековме, ја одржуваат кожата цврста и еластична.

  Висококвалитетни извори на протеини вклучуваат посно месо, риба, јајца, мешунки и производи од соја.

  Важноста на цинкот
  Цинкот, кој се наоѓа во храната како што се месото, семките од тиква, леќата и наутот, помага во обновување на кожата и одржување на целокупното здравје.

  Покрај тоа, недостатокот на цинк често се поврзува со дерматолошки проблем што може да влијае не само на адолесценцијата, како што се акните.

  Храната богата со цинк вклучува, меѓу другото, зелен лиснат зеленчук и суво овошје, особено бадеми и макадамија.

  Ограничете ја штетната храна
  Шеќерите и заситените масти мора да бидат апсолутно ограничени.

  Храната со висок гликемиски индекс и заситени масти може да предизвика воспаление и да ги влоши кожните состојби како што се акните.

  Се препорачува да се ограничи потрошувачката на слатки, пржена храна и индустриски грицки. Добра идеја е на трпезата да се резервира интегрален леб.

  Тие помагаат да се постигне чиста кожа без мозолчиња и митесери на сите возрасти, благодарение на намалениот внес на гликемија преку исхраната, пренесува Novi list.

  Пробиотска храна
  Тие се од суштинско значење за здравјето на цревата и затоа се корисни за здравјето на кожата.

  Ферментираната храна како јогурт, кефир, кимчи и комбуха може да го подобри здравјето на цревата, што е тесно поврзано со здравјето на кожата, помагајќи да се намали воспалението и да се постигне чиста, сјајна кожа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img