More

  Топ пет здравствени придобивки од консумирањето лимон

  spot_img

  Лимонот е зачинет, сочен и свеж. Со својот изразито кисел вкус, тој е исто така доволно разновиден за слатки и солени рецепти. Лимонот може да разубави обична чаша вода или да додаде сложени ноти на вкус на сосови и печива. Колку и да сакате да уживате во ова вкусно овошје, ќе сакате да јадете повеќе од него откако ќе слушнете што имаат да кажат регистрираните диететичари за потенцијалните здравствени придобивки од лимонот.

  Ова живописно жолто овошје има здравствени придобивки кои можат позитивно да влијаат на многу делови од телото. Еве неколку нагласувања:

  1. Лимонот е богат со антиоксиданси, како што е витаминот Ц
  Во согласност со другите цитрусни овошја, како што се портокалите и грејпфрутот, лимоните се богат извор на растителни соединенија со антиоксидантни својства, како што се витамин Ц и флавоноиди. Сокот од еден лимон обезбедува повеќе од една третина од препорачаната дневна количина на витамин Ц, забележува Лејси Путак, регистрирана диететичарка во Лас Вегас. Познато е дека витаминот Ц е поврзан со поддршката на здравата функција на имунолошкиот систем, но тој прави многу повеќе отколку да ги спречи настинките. Според еден преглед, витаминот Ц може да го намали ризикот од хронични болести како дијабетес, да ги лекува повредените ткива и да го поддржува здравјето на срцето преку спречување на атеросклероза.

  2. Лимонот го стимулира производството на колаген
  Витаминот Ц е популарна состојка за нега на кожата поради неговата способност да ја осветли досадната кожа, да се бори против слободните радикали и да го зголеми производството на колаген. Ќе го најдете во многу серуми и креми, но можете да ги удвоите придобивките од витаминот Ц за здравјето на кожата со внесување на оваа хранлива материја. „Витаминот Ц во лимонот е клучна компонента за производство на колаген во телото“, објаснува Puttuck. Колагенот е вид на протеин кој на кожата и дава структура и еластичност. Кожата природно содржи и создава колаген, но производството на колаген опаѓа со возраста. Значи, јадењето повеќе храна богата со витамин Ц како лимони може да и даде на вашата кожа помладешки изглед, истакнува Puttuck.

  3. Лимонот помага да се зголеми апсорпцијата на железото
  Можеби сте слушнале дека треба да комбинирате витамин Ц со храна богата со железо, а еве зошто. Телото всушност не ги апсорбира сите хранливи материи од храната. Истражувачите проценуваат дека можеме да апсорбираме помеѓу 25 и 30 проценти од хем железото од животински протеини како месото, но 1 до 10 проценти од нехем железото од растителни извори.

  „Спарувањето на храна богата со витамин Ц како лимони со растителни извори на железо може да помогне во подобрувањето на апсорпцијата на железото“, објаснува Миа Син, регистриран диететичар во Чарлстон, Јужна Каролина. Според едно истражување, комбинацијата на витамин Ц и железо дури може да помогне во спречување на анемија со дефицит на железо кај младите жени.

  4. Лимонот обезбедува диетални влакна
  Исхраната богата со влакна е поврзана со намален ризик од одредени болести, како што се срцевите заболувања. Сепак, само 5 проценти од Американците моментално ги исполнуваат препораките за внес на влакна. Една чаша лимон содржи речиси 6 грама влакна. Според Академијата за исхрана и диететика, на жените им требаат околу 25 грама влакна дневно, а на мажите околу 38 грама растителни влакна дневно. Лимоните содржат вид на растворливи влакна наречени пектин, кои можат да ја поддржат контролата на шеќерот во крвта и да помогнат во намалувањето на холестеролот, вели Бони Рони, диететичар од Тампа. Сепак, влакната се наоѓаат само во целиот лимон, не и во сокот од лимон.

  5. Лимонот би можел да го спречи создавањето на камења во бубрезите
  Камењата во бубрезите се болни, но постојат неколку начини како да ги спречите. Останувањето хидрирано се смета за најдобар начин за спречување на камења во бубрезите, затоа не заборавајте да пиете многу вода. Исто така, може да помогне и додавањето исцеден лимон во водата. Лимоните содржат лимонска киселина, која може да помогне во разградувањето на помалите бубрежни камења. Пиењето вода со лимон е вообичаен домашен лек за спречување на камен во бубрегот, а според Медицинскиот факултет на Харвард има некои истражувања кои го потврдуваат тоа.

  Како да додадете повеќе лимони во вашата исхрана
  Најлесен начин да додадете повеќе лимони во вашата исхрана е да исцедите сок од лимон во вода или чај. Ова помага да се задржите хидрирани додека исто така обезбедува некои антиоксиданси. Други употреби на сокот од лимон вклучуваат додавање во преливи за салати, маринади и сосови. Како што забележува Syn, само имајте на ум дека сокот од лимон нема влакна, пишува Real Simple.

  Поретко е да се јадат лимони цели, но има начини да ги искористите – кора и се. Целите лимони може да се користат во печива, како колачи. Можете дури и да ставите цели лимони во блендер и да направите лимонада.

  Ако се прашувате дали е безбедно да јадете лимони секој ден, одговорот е да. За повеќето луѓе.

  Сосема е безбедно да се јаде лимон секој ден. Една група која треба да внимава да јаде премногу лимон се луѓето со гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), споделува Puttuck. Киселоста во лимонот може да го влоши рефлуксот на киселина. Други откриле дека лимонот всушност ги подобрува симптомите на ГЕРБ. А бидејќи витаминот Ц е растворлив во вода, вишокот на витамин Ц од јадењето многу лимони едноставно се излачува преку урината, забележува Рони.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img