More

  Дали кафето го забрзува метаболизмот? Еве што вели истражувањето

  spot_img

  Пиењето кафе е поврзано со бројни здравствени придобивки, вклучувајќи ја менталната јасност, меморијата, поддршката со антиоксиданси, вежбањето и многу повеќе.

  Светски познатиот лекар и истражувач, Вилијам Ли, додава уште една придобивка на кафето. Според него, кафето е и одличен поттикнувач на метаболизмот.

  „Кафето содржи нешто што се нарекува хлорогена киселина што го зајакнува вашиот метаболизам, како и вашата одбрана“, вели Ли. Што се однесува до таа специфична здравствена одбрана, соединението се покажа дека го штити циркулаторниот систем и го намалува воспалението.

  Но, назад кон метаболичкото здравје: Истражувањата покажаа дека кафето и екстрактот од зелено зрно кафе (кој содржи висока концентрација на хлорогена киселина) се поврзани со намалена тежина и здрава реакција на инсулин.

  Друго истражување покажа дека жените кои пијат две до три шолји кафе секој ден имаат помалку телесни масти од оние кои ретко пијат кафе, пренесува МБГ.

  И друга студија, објавена во European Journal of Nutrition, конкретно го разгледуваше ефектот на кафето врз метаболичкиот синдром: во студијата, истражувачите открија дека учесниците кои пиеле повеќе од три шолји кафе на ден имале понизок БМИ (индекс на телесна маса). обемот на половината, крвниот притисок и триглицеридите, како и повисок ХДЛ холестерол од волонтерите од студијата кои пиеле помалку од една шолја дневно.

  Настрана целиот овој научен жаргон, слободно може да се каже дека кафето може да има корист за вашиот метаболизам. Не е ни чудо што Ли го смета за една од неговите клучни намирници за подобрување на метаболизмот.

  За таа работа, самиот кофеин, исто така, клинички се покажа дека го подобрува искористувањето на енергијата (согорување на калории), термогеното согорување на маснотии (липолиза) и регулацијата на тежината. Затоа можете да најдете извори на кофеин во некои висококвалитетни додатоци за зајакнување на метаболизмот.

  Се разбира, начинот на кој го подготвувате вашето кафе може лесно да ги саботира тие придобивки за зајакнување на метаболизмот – на пример, ако додадете вештачки вкусови и шеќер во вашиот пијалок. Чувајте ја вашата шолја кафе колку што е можно чиста; ако уживате во навестување на вкус, обидете се да изберете природни засладувачи, како што се екстракт од цимет, агава или ванила.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img