More

  Поранешниот началник на армијата откри кој е следниот потег на Путин

  spot_img

  Лордот Ричард Данат, поранешен началник на Генералштабот, зборуваше за руската инвазија на Украина. Тој се осврна на утринава напад на пет железнички станици во централна и западна Украина, наведувајќи дека таков координиран напад „не е изненадувачки“, додавајќи дека Русија сфатила дека „се бори да направи пробив во тактичката борба“.

  Лордот Данат рече дека Москва „се обидува да шири ужас, штета, разочарување и да го намали моралот на украинскиот народ низ целата земја со крстосувачки ракети и други напади врз централна и западна Украина“.

  „Затоа не е изненадувачки што, на координиран начин, во рок од еден час беа погодени пет железнички станици“, изјави Данат за Скај њуз.

  Тој исто така рече дека се очекува Русија да изврши нов напад врз железарницата Азовстал, каде што се кријат останатите одбранбени сили на Мариупол.

  „На крајот на краиштата, Владимир Путин мора да го заврши овој аспект од неговата кампања до Денот на победата на 9 мај. Во спротивно, се чини дека нивните напори да постигнат голем успех во Донбас исчезнуваат“, рече Данат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img