More

  Пендаровски му ја честиташе победата на Макрон

  spot_img

  Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот фејсбук-профил ја честиташе победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција.

  – Честитки до Емануел Макрон за победата на претседателските избори. Оваа победа се случува во време на предизвици кога проевропскиот избор е навистина значаен. Се надевам ќе продолжиме со соработката за прашањата кои ги зближуваат нашите земји и народи – напиша Пендаровски на Фејсбук.

  Честитки за реизборот на францускиот претседател Емануел Макрон пристигнаа од американскиот претседател Џо Бајден, како и од претседателот на Украина, Волородин Зеленски.

  – Со нетрпение очекувам да ја продолжиме нашата блиска соработка – вклучително и за поддршка на Украина, во одбрана на демократијата и во борбата против климатските промени – напиша Бајден на Твитер.

  Зеленски пак му посакува на Емануел Макрон нов успех за бенефит на францускиот народ.

  – Ја ценам поддршката на Франција и убеден сум: чекориме заедно кон нови заеднички победи! За силна и обединета Европа! – напиша Зеленски синоќа на Твитер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img