More

  Словенечките избори останаа во сенка на Французите, но не се занемари и поразот на Јанша

  spot_img

  Меѓу другото, меѓународната јавност за парламентарните избори во Словенија беше информирана од повеќе странски медиуми. Меѓу нив се бриселски Политико, британски Гардијан и катарската Ал Џезира, а разбирливо е поголемо внимание на нашите избори во хрватските медиуми.

  Изборите за словенечкото национално собрание не добија премногу внимание во големите странски медиуми кои објавуваат на англиски јазик. Тие останаа во сенка на изборите во многу поголемата и економски посилна Франција, каде се одржа вториот круг од претседателските избори, на кои беше реизбран актуелниот претседател Емануел Макрон.

  Ден по изборите, Politico и Euractiv го рангираа известувањето за настаните во Словенија релативно високо на нивните веб-страници. Написот на политичарот веќе во насловот гласи дека актуелниот словенечки премиер Јанез Јанша претрпел голем пораз и дека на изборите победила нова партија. Новинарката Уна Хајдари побара коментар за изборите од политичкиот експерт Алем Максути, кој за Полица коментира дека „Јанез Јанша е најголемиот губитник на изборите“. Написот објавен од Еурактив и потпишан од уредникот на англискиот сервис СТА Себастијан Р. На прво место тој напиша дека „Словенците масовно гласаа за промената“.

  Меѓу медиумите кои известуваа за Словенија со помош на новинските агенции се Гардијан, Ал Џезира и Франс 24. Гардијан, кој ја објави веста на АФП, го наслови написот „Избори во Словенија: либералниот новодојденец Роберт Голоб го победи популистичкиот премиер“. Во написот, 63-годишниот Јанша, меѓу другото, е опишан како „обожавател на поранешниот американски претседател Доналд Трамп“, чија изборна кампања се фокусираше на ветувањата за стабилност. Написот на АФП/Гардијан содржи и коментар на домашниот новинар од Лабуристичката партија Урош Есих. Пред изборите за АФП, тој ги сметаше за „пресвртница“ во борбата меѓу „либералните и нелибералните сили во Словенија“.

  Повеќе внимание во хрватските медиуми
  За разлика од големите европски медиуми, кои повеќе внимание посветуваа на изборите во Франција отколку во Словенија, хрватските медиуми – очекувано – повеќе се фокусираа на она што се случува кај нас. Јутарњи лист, Вечерњи лист и Индекс.хр известуваа за парламентарните избори со помош на записите на хрватската агенција Хина. Јутарњи лист ги опиша парламентарните избори како „тежок пораз на Јанша“, додека Вечерњи лист написот го наслови „Ново лице во словенечката политика: кој е Роберт Голоб, најверојатниот нов премиер на Словенија“. Index.hr, пак, ги информира читателите за насловот дека „Голоб успеал да го постигне она што никој друг не го постигнал“.

  Во меѓувреме, хрватскиот N1, чија новинарка Катарина Бречиќ во неделата известуваше од Љубљана, пишува и за промените кои најверојатно мандатарот Голоб ги најавува во областа на надворешната политика. Бречиќ ја праша Голоба како го коментира тоа што словенечкиот премиер Јанша и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ биле блиску до договор за риболов во Пиранскиот залив, што се разликува од одлуката на Арбитражниот суд. На нејзиното прашање, Голоб одговори дека Јанша (бил) во добри односи со многу луѓе и дека „ја има поддршката и од хрватскиот премиер, кој не му користел многу во Словенија“, наведува хрватскиот N1. Можеме да кажеме дека надворешната политика ќе ја водиме на сосема поинаков начин“, најави Голоб.

  За изборите во Словенија се разговараше и во Аргентина, каде според неофицијалните проценки на словенечката влада живеат околу 30.000 Словенци и нивните потомци. Повикувајќи се на пишувањето на новинската агенција АП, централниот аргентински медиум La Nacion пишува за изборите во Словенија, истакнувајќи ја победата на опозицијата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img