More

  Почина фронтменот на групата „Булдожер“

  spot_img

  Легендарниот словенечки музичар, уметник и активист Марко Брецељ почина на 71 година.

  Брецељ беше активен на уметничката сцена речиси половина век, прво како основач, фронтмен и текстописец на култната група „Булдожер“.

  Со групата, со која беше до 1979 година, објави три албуми и изврши големо влијание врз југословенската панк сцена и движењето нов бран.

  Работеше како независен уметник, а беше и градски советник во Копер и ја оформи партијата Акација.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img