More

  Скандал на Олимписките игри, обезбедувањето влечеше новинар

  spot_img

  Инцидентот со холандскиот новинар, кој насилно беше одвлечен од кинеските редари среде пренос во живо, е изолиран случај и нема да влијае врз известувањето на странските медиуми од Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг, соопшти денеска Меѓународниот олимписки комитет (МОК).

  Новинарот на холандската телевизија „NOS“, Сјоерд ден Дас го пренесуваше својот извештај во живо од церемонијата на свеченото отворање на ЗОИ, кога неколкумина редари го опколија и насилно го одвлекоа од местото на настанот.

  Преносот беше прекинат, оставајќи ги збунети водителите во студиото на холандската телевизија.

  Портпаролот на МОК, Марк Адамс, посочи дека станува збор за изолиран случај и оти холандскиот новинар набрзо по инцидентот, со помош на локалните организатори, сепак ја завршил својата задача пред камерите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img