More

  Пандите би можеле да се вратат во САД по самитот Си-Бајден

  spot_img

  Се чини дека кинескиот претседател Кси Џинпинг е подготвен да ја примени „меката“ моќ на неговата земја по неговиот самит со американскиот претседател Џозеф Бајден – во форма на гумени панди.

  Тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг значат дека само неколку црно-бели мечки останаа во САД, а три ја напуштија Националната зоолошка градина во Вашингтон претходно овој месец.

  Си рече на вечерата по неговиот состанок со Бајден во Калифорнија во средата дека Кина може да испрати нови панди како „амбасадори на пријателството меѓу кинескиот и американскиот народ“.

  Белата куќа изјави дека би било среќно да ги има тие мечки што јадат бамбус. „Ако Кина донесе одлука да врати некои панди во Соединетите држави, ние апсолутно би го поздравиле тоа“, изјави за новинарите портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби.

  Кина ја користи таканаречената „панда дипломатија“ од 1972 година, кога првите животни беа испратени во САД како подарок, по историската посета на тогашниот претседател Ричард Никсон на комунистичката нација.

  Сепак, заладените односи меѓу ривалските суперсили во последниве години го натераа Пекинг да донесе некои од пандите дома. Сите три џиновски панди во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон – Меи Ксијанг и Тиан Тиан, кои пристигнаа во 2000 година, и нивното тригодишно младенче Ксијао Чи Џи („Мало чудо“ на англиски) – беа вратени назад. во Кина претходно овој месец.

  „Ми кажаа дека на многу Американци, особено на децата, им било тешко да се поздрават со пандите и отишле во зоолошка градина за да ги испратат“, рече Си по вечерата со извршните директори во Сан Франциско во средата.

  Си потоа навести дека новите панди би можеле да се вратат на западниот брег на САД.

  „Исто така, научив дека зоолошката градина во Сан Диего и луѓето од Калифорнија се многу возбудени што ги пречекуваат пандите назад“, рече тој.

  „Подготвени сме да ја продолжиме нашата соработка со Соединетите Држави за заштита на пандите и да направиме се што можеме за да ги исполниме желбите на жителите на Калифорнија со цел да ги продлабочиме пријателските врски меѓу нашите два народа.

  Последните преостанати панди кои моментално живеат во САД, во зоолошката градина во јужниот град Атланта, треба да се вратат во Кина до крајот на 2024 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img